Windows 10’daki gizlilik endişeleri için açıklama

Windows 10 daha son kullanıcılara sunulmadan önce başlamıştı işletim sisteminin getireceği gizlilik ihlali iddiaları. Windows 10’un ücretsiz güncellemeyle kullanıma sunulduğu 29 Temmuz tarihinden itibaren ise son kullanıcı lisans sözleşmesinin (EULA) bazı maddelerine dayanarak daha ciddi iddialar ortaya atılmıştı.

Öyle ki, Windows 10’un, kullanıcılarının gizlilik haklarını ihlal ettiği ve özel verileri Microsoft‘a ve üçüncü taraflara ilettiği iddiaları, kimileri tarafından fazlasıyla ciddiye alınmış ve paranoya seviyesinde tepkilere sebep olmuştu. Windows 10’un lisans sözleşmesi maddelerindeki ucu açık ifadeler, özellikle korsan yazılım ve sinema yayınlarının dağıtımında rol alan Torrent sitelerinin, Windows 10 kullanıcılarını sistemden dışlamasına sebep olmuştu.

Elbette bu uç örnekler Microsoft tarafından fazla ciddiye alınmasa da, bu iddialar gerek ev kullanıcılarının şüpheye düşmesi, gerekse şirket sırlarının ifşası riskini fazlasıyla ciddiye alan kurumsal müşterileri etkileyebilecek boyuta ulaştığı için Microsoft bu konuda adım atmak zorunda kalmış görünüyor.

Tüm bu iddiaların karşısında daha fazla sessiz kalamamış görünen Microsoft, Windows 10 üzerindeki gizlilik endişelerini gidermek için kolları sıvadı. Windows 10’un hangi bilgileri toplayıp, hangilerini toplamadığı hakkında detaylı açıklama yayınlayan şirket, kurumsal müşteriler için de bir güncelleme yayınlayacağını duyurdu.

Microsoft’un, gizlilik konusunda eleştirildiği bir diğer konu da aktivite raporlarıydı. Windows 10, ebeveynlerin çocukları için bir Windows kullanıcı hesabı oluşturmalarına imkan tanıyor ve çocuk hesaplarının aktiviteleri, ebeveynler tarafından rapor olarak gözlemlenebiliyor. Bu özellik de, çocuklarının bilgisayar aktivitelerini gizli gizli izlemeyi ürkütücü ve gereksiz bulan ebeveynler tarafından eleştirilmekteydi.

Microsoft bu konuda yaptığı açıklamayla, tüm Windows 10 kullanıcılarına yönelik yayınlanacak bir güncelleme ile, çocuk hesaplarının varsayılan ayarlarının gençler için daha uygun bir hale getirileceği ve küçük çocuklar için ayrı ayarlar sunulacağını belirtti. Microsoft buna ek olarak, hem çocukların hem de ebeveynlerin aktivite raporları hakkında alacağı bildirimleri geliştirmek için çalıştıklarını da açıkladı.

Windows 10 Hangi Verileri Topluyor?

Microsoft’un yayınladığı açıklamanın temelinde, çocuk hesapları üzerindeki tartışmalardan çok gizlilik endişeleri bulunmaktaydı. Şirketin yayınladığı açıklamada Windows 10’un hangi verileri topladığı hakkında, kesin ifadelerle şu bilgiler verildi:

1- Güvenlik ve Güvenilirlik Verileri:

Anonim cihaz kimliği, cihaz türü ve uygulama çökme verileri. Bu veriler, Microsoft’un ve yazılım geliştiricilerinin uygulama güvenilirliğini geliştirmesi için kullanılıyor. Toplanan veriler, kullanıcı içeriğini ve dosyalarını kapsamıyor.

2- Kişiselleştirme Verileri:

Kullanıcının uygulama tercihleri, arama yaptığı kelimeler, Cortana kullanırken sorduğu sorular. Bu veriler, daha iyi kullanıcı deneyimi sağlamak ve ilerideki aramalarda daha isabetli sonuçlar sağlamak için kullanılıyor. Bu verilerin toplanması varsayılan olarak açık olsa da, gizlilik ayarlarından kapatılabiliyor.

3- Reklam Verileri:

Hem Microsoft, hem de Microsoft Mağazasındaki uygulamalar, şirketin reklam altyapısını kullanıyor. Bunun için Windows 10 her kullanıcıya, aynen Google’ın yaptığı gibi birer reklam kimliği veriyor. Microsoft, bu özelliğin kapatılmasına izin vermiyor ancak gerek Windows 10’un gerekse Microsoft’un diğer uygulamalarının, hedeflenmiş reklam hizmetlerinde kullanılmak üzere kullanıcı verilerini, e-posta yazışmalarını veya diğer kullanıcı iletişimini taramadığı hakkında güvence veriyor.

Yani kısacası Microsoft’un açıklaması, kişiselleştirilmiş verilerin takibinin gizlilik ayarlarından tamamen kapatılabildiğini ve hedeflenmiş reklamlar için hiçbir özel verinin toplanmadığını belirtiyor.

Güvenlik ve güvenilirlik verilerinin toplanması ise kapatılamıyor ancak Microsoft, bir yıl içinde yayınlanacak bir güncellemeyle sadece kurumsal müşterilerinin bu verilerin toplanmasını engelleyebileceğini belirtiyor. Bu verilerin toplanması sıradan kullanıcılar tarafından engellenemese de şirket, toplanan verilerin kullanıcıyla ilişkilendirilebilecek (isim, e-posta adresi, kullanıcı hesabı kimliği gibi) hiçbir özel veri içermemesi için titizlikle çalıştıklarını belirtiyor.

Microsoft, güvenlik ve güvenilirlik için toplanan verilerin kapatılamamasının arkasındaki gerekçeyi ise şu örnekle açıklıyor: Geçtiğimiz ay toplanan çökme verileri sayesinde belli bir grafik sürücüsünün Windows 10’un çökmesine ve bilgisayarların yeniden başlatılmasına sebep olduğu tespit edilmiş ve çökme sorunu 48 saat içinde yayınlanan bir güncelleme ile giderilmiş.

Microsoft verdiği bu örnekle toplanan verilerin kullanıcı deneyimini geliştirmek ve sorunları çözmek için kullanıldığını belirtiyor ancak bununla birlikte gizlilik endişesi taşıyabilecek kurumsal müşteriler için bu özelliği kapatma seçeneğini sağlayacağını belirtiyor.

Yayınladığı bu açıklamayla Microsoft’un gizlilik endişesi taşıyan kullanıcılara cevabı açık: Windows 10, ayarlarda kolayca kapatılamayan hiçbir yöntemle kişisel verilerinizi toplamıyor.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 1 oy ile 3,00/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.