Windows 10’a kapsamlı güncelleme geliyor

Microsoft’dan sızan bilgilere göre, Windows 10’un ilk kapsamlı güncellemesi 1-2 hafta içinde yayınlanacak. Microsoft bünyesinde Threshold 2 kod adıyla geliştirilen kapsamlı güncelleme paketinin, Kasım ayının ilk haftasında yayınlanması planlanıyor.

Söz konusu kapsamlı güncelleme, daha önceki haberimize de konu olduğu üzere, Windows 10’da ve barındırdığı çeşitli Microsoft yazılımlarında yapılan geliştirmeleri içeriyor. Microsoft’dan gelen bilgilere göre, söz konusu geliştirmeler Temmuz sonunda gerçekleşen Windows 10 çıkışına yetiştirilmek istenmiş ancak alınan bazı kararlar veya yaşanan sorunlarla sonraki bir tarihte, kapsamlı güncelleme paketinde yayınlamak üzere ertelenmiş.

İşte bu duruma bağlı olarak, yayınlanacak olan bu kapsamlı güncelleştirme paketi bir servis paketi niteliğinde olacak. Yani bundan böyle Windows 10 yükseltmesi yapanlar ve Microsoft’un Medya Oluşturma Aracı’nı kullanarak yeni yükleme medyası oluşturanlar, Windows 10’un bu güncellemeyi barındıran sürümüne sahip olacaklar.

Halihazırda Windows 10 yüklemiş olanların herhangi bir yükleme yapmalarına gerek yok. Zira Windows 10, güncellemeyi arka planda otomatik olarak yapacak ve bilgisayarınızı açtığınızda yeni sürümle karşılaşacaksınız.

Windows 10’u bilgisayarlarına ilk kez yükleyecekler için, güncellenmiş sürümün önemli bir artısı olacak. Daha önce Windows 10’u bilgisayarlarına ilk kez yükleyecek olanların, eski Windows sürümü (Windows 7 veya 8) üzerinden yükseltme yapmaları gerekmekteydi. Bu durum, format atarak temiz kurulum yapmak isteyen kullanıcılar için can sıkıcı bir engel oluşturmaktaydı.

İşte bu kullanıcılar yeni bir kurulum medyası oluşturmaları halinde, temiz kurulum yapabilecek ve kurulum esnasında, Windows 7 veya 8 sürümlerinden birine ait ürün anahtarını kullanabilecekler. Bu yeni özellikten faydalanmak isteyen kullanıcılara, eski sürümle oluşturulmuş kurulum medyası ile bunu yapamayacaklarını belirtelim. Yani, temiz kurulum yapma niyetiyle format atmadan önce, kurulumda kullanacağınız Windows 10 kurulum medyasının yapı numarasının 10565 veya üzeri olmasına dikkat edin.

Yenilikler

Kapsamlı güncelleme paketi ile gelecek düzenlemeler Windows 10 düzeltmeleri ağırlı olacak. Bununla birlikte sesli ve görüntülü iletişim ve mesajlaşma yazılımı Skype, Windows 10 yazılımlarına dahil edilecek.

Microsoft’un yeni ve modern tarayıcısı Edge, önemli geliştirmeler içerdiği belirtilen bir diğer yazılım. Bununla birlikte Edge için gelmesi beklenen eklenti desteğinin, bu güncellemede de yer almadığı belirtiliyor.

Kapsamlı güncelleme paketinin ardından ortaya çıkacak yeni Windows 10 sürümü, yeni kurulum yapacaklar için eski Windows 10 ürün anahtarını kullanmaktan da fazlasını barındırıyor. Zira Windows 10 güncellemesi yayınlanmaya hazırlanırken, Microsoft’un Windows kurulum medyası oluşturmada kullanılan, Medya Oluşturma Aracı da yenilendi.

Bu Güncellemeyle Türkçe Cortana Gelecek Mi?

Yayınlanacak olan kapsamlı Windows 10 güncelleme paketiyle birlikte, Türkçe Cortana’nın da geleceği söylentisi internette dolaşmakta. Ancak, resmi kaynaklardan hiçbir şekilde Türkçe Cortana desteğinin ekleneceğine dair bir açıklama yapılmadı.

İddialar, 12 Ekim 2015 tarihinde, Windows 10 blog’unda yayınlanan, ön-izleme sürümü duyurusunda yer alan, Rusya ve Türkiye dil paketlerinin yayınlanan sürüme yetişmediği ve 1 hafta içinde ekleneceği yorumuna dayanıyor. Ancak sadece 1 gün sonra, Türkiye ve Rusya için beklenen dil paketleri test sürümüne dahil edilmişti ve güncellenen bu sürümde de Türkçe veya Rusça Cortana’ya rastlanmadı. Rusya’daki kullanıcılar da aynen bizlerin Türkçe Cortana beklediği gibi Cortana’ya Rusça desteği gelmesini bekliyor ve onlarda da henüz Rusça Cortana’ya ilişkin bir hareketlilik bulunmuyor.

Yani, bu yorumu dikkate alan ve bunu kapsamlı güncelleme paketinin “Cortana’nın bölgesel sürümlerinin (ABD dışı), çeşitli geliştirmelerini barındıracağı” açıklamasıyla birleştirenler, Türkçe Cortana’nın geleceği haberini yaydılar. Dolayısıyla bu durumu sizlerin takdirine bırakıyoruz ve haklı olmalarını umuyoruz. Ancak her durumda, sadece 1-2 hafta içinde gelecek olan güncelleme ile birlikte bizi bekleyen gerçekle yüzleşeceğiz.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 1 oy ile 5,00/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.