Windows 10’a geçeceksiniz… İsteseniz de istemeseniz de

Microsoft, eski sürüm Windows kullanıcılarını Windows 10‘a taşımak için yeni ve tartışılacak bir adım attı. Görünen o ki Microsoft, yeni işletim sisteminin yaygınlaşmasını o kadar istiyor ki, Windows 7 ve 8 kullanıcılarını otomatik güncelleme yoluyla Windows 10 yükletmek istiyor.

Bilindiği gibi, sistemlerini Windows 10’a yükseltmeyi seçen kullanıcıların bilgisayarlarına, Windows Update yoluyla gerekli yükleme dosyaları otomatik olarak indirilmekteydi. Geçtiğimiz ay, dünyanın çeşitli yerlerinde olan ve Windows 10 yükseltmesini istemediğini belirten bazı kullanıcılar, 3 ila 6 GB arasında değişen kurulum dosyalarının yine de bilgisayarlarına indirildiğini bildirmişlerdi.

Doğrulanmamış olan bu iddia bir tarafa, bugün bu konuda yeni bir gelişme yaşandı. Windows Update uygulamasıyla sistem güncelleştirmelerini elle yüklemeyi deneyen kullanıcılar, daha önce opsiyonel olarak sunulan ve yüklemek için seçilmesi gereken Windows 10 yükseltmesinin, varsayılan olarak seçili geldiği gerçeğiyle karşılaştı.

Bu durum, sistem güncelleştirmelerini yüklemek için Windows Update’i kullanan kullanıcıların, istemedikleri halde Windows 10 yükseltmesini indirip, otomatik olarak başlayacak kurulum ekranıyla karşılaşabilecekleri anlamına geliyor. Tabii ki, Windows 10 kurulumu başlatıldığında kullanıcı girişi ve onayı gerekmekte ancak karşınıza çıkan her kurulum penceresinde, içeriğine dikkat etmeden “ileri” tuşuna tıklayıp yükleme yapmaya alışkınsanız, bilgisayarınızı bir anda Windows 10 yükseltmesi yaparken bulabilirsiniz.

Microsoft da, yaşanan bu durumu doğrularken, yüklemenin varsayılan olarak seçili gelmesini bir hataya bağladı. Yaptığı açıklamada, şirketin halihazırda Windows 7 ve 8 kullanan kullanıcılarını, Windows 10’a yükseltme çabalarının bir parçası olarak, Windows 10 yükseltmesinin bundan böyle opsiyonel bir seçenek olarak Windows Update ekranında görüneceğini belirtti.

Microsoft, yayınladıkları son güncelleştirme paketi içerisine Windows 10 yükseltmesinin bu nedenle eklendiğini ancak yanlışlıkla varsayılan olarak seçili geldiğini bildirdi. Yapılan hatayı düzelteceklerini belirten Microsoft, Windows Update’in, kullanıcıların Windows güncelleştirmelerini güvenle indirecekleri bir uygulama olduğunu ekledi.

Yaptığı bu hata ile büyük tepki toplayan Microsoft, kişisel tercihleri veya sık sık gündeme gelen gizlilik ihlali endişeleri ile Windows 10’a geçmek istemeyen kullanıcılar tarafından ciddi şekilde eleştiriler aldı. Bugün bilgisayarlarını açtıklarında bir süre sonra Windows 10 kurulum penceresi ile karşılaşan kullanıcılar, işletim sistemlerini yükseltmek isteyen hata ile hem Windows 7 hem de Windows 8 yüklü bilgisayarlarında karşılaştıklarını belirttiler.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 1 oy ile 4,00/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.