PS4 sahipleri oyunlarını, bilgisayarda da oynayabilecek!

Indie oyun geliştiricisi Twisted tarafından, geçtiğimiz günlerde yapılan duyuru beklenenden büyük ses getirmişti, ancak kimse Sony’den gelecek böyle bir duyuruyu tetikleyeceğini beklemiyordu.

PlayStation 4 konsolundaki oyunların, üçüncü parti bir uygulama aracılığıyla PC üzerinden oynanabilmesini sağlayan bir yazılım üzerinde çalıştığını açıklayan Twisted, Sony’den gelen açıklamayla muhtemelen hem şaşkınlık hem de üzüntü yaşadı. Zira, küçük bir şirket olan Twisted, yaptığı bu duyuruyla konsol dünyasında ses getirmeyi başarırken, PlayStation 4’ün üreticisi olarak konunun doğrudan muhatabı olan Sony de doğal olarak bu gelişmeden haberdar oldu.

Kimsenin beklemediği sürpriz gelişme ise, Sony’nin Twisted’ın bu girişimi hakkında yorum yapmak yerine, kendilerinin de halihazırda benzer bir resmi uygulama üzerinde çalıştıklarını açıklaması oldu. Sony yetkililerinden Shuhei Yoshida tarafından atılan Tweet ile duyurulan bu gelişme, Twisted şirketinde muhtemelen üzüntüyle karşılanırken, konsol dünyasında büyük yankı uyandırdı.

Sony’nin üzerinde çalıştığı uzaktan oynama fonksiyonuyla, hem PC hem de Mac bilgisayarları ile PlayStation 4 konsoluna uzaktan erişilerek, PS4 oyunları görüntü akışı yoluyla bilgisayarlarda oynanabilecek.

Söz konusu çalışmanın, Microsoft’un Windows 10 ile birlikte hayata geçirdiği ve Xbox One için geliştirilen benzer bir uygulamanın ardından gelmesi, Sony’nin PS4 ile konsol rekabetinde en iyi olma iddiasını sürdürmeye çalışması olarak yorumlandı.

Üstelik Sony bu konuda, Microsoft’un karşısında bir adım öne geçmeyi hedefliyor görünüyor, çünkü Xbox One için geliştirilen uzaktan oynama işlevi sadece Windows 10 bilgisayarları kapsarken, Sony hem Windows işletim sistemi konusunda esnek, hem de Mac bilgisayarları da kapsayan bir uzaktan oynama işlevi üzerinde çalışıyor.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 1 oy ile 4,00/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.