Opera Mini, veri kullanımında artık daha cimri

Mobil veri kullanımında tasarruf sağlayan web tarayıcılarının en başarılısı olan Opera Mini, Android sürümüne yeni bir fonksiyon eklenerek güncellendi. Bundan böyle Opera Mini’de bulunan veri tasarruf modunun, Yüksek Tasarruf Modu ve Aşırı Tasarruf Modu olmak üzere iki seviyesi bulunuyor.

Opera Mini 11 ile birlikte gelen aşırı tasarruf modu, veri kullanımını en aza indirmek ve düşük hızlı bağlantılarda sayfaları mümkün olan en hızlı şekilde yüklemek için, sayfadaki görsellerden feragat ediyor. Aşırı tasarruf modundayken görseller, Opera’nın ara sunucuları tarafından küçük boyutlara indirgenerek kullanıcıya ulaşıyor ve video gibi diğer içerikler ise hiç yüklenmiyor. Bu sayede Opera Mini’nin yüzde 90‘a varan veri tasarrufu sağladığı belirtiliyor.

Yüksek veri tasarrufu modundaysa, sayfaların video ve etkileşimli içerikleri dahil tamamı yükleniyor ancak yine Opera’nın ara sunucuları devreye girerek, sayfadaki resimlerin boyutunu küçültmeden kaliteden feragat ederek dosya boyutunu küçülttükten sonra kullanıcıya iletiyor. Bu yolla Opera Mini’nin yüzde 30 ila 40 veri tasarrufu yapabildiği açıklanmış.

Opera Mini’yi, telefonunuza uygun alttaki bağlantıyı kullanarak hemen indirebilirsiniz.

 [Android | iOS | Windows Phone]

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 2 oy ile 4,50/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.