Nvidia’nın oyun paylaşım özelliği BETA sürümde!

Çevrimiçi oyun yayınları ve Youtube gibi platformlarda izlediğimiz oyun içi videoları her geçen gün popülerlik kazanırken, Nvidia bu işi bir adım öteye taşımaya çalışıyor. Üstelik Nvidia sadece oyun yayınıyla değil, oyunları uzaktan oynama teknikleriyle de ilgileniyor.

Halihazırda Steam ve Microsoft, ev içi oyun yayını yoluyla PC veya Xbox One üzerindeki oyunları başka cihazlarda ve odalarda oynatırken, Nvidia bu işi daha uzak mesafelerde mümkün kılmayı amaçlamış. Bu elbette PlayStation 4 ile de mümkün ancak Nvidia bu özelliği PC’den PC’ye olarak başarıyla taşıyan ilk şirket.

GeForce Experience’ın Yeni Özelliği: ShadowPlay

Nvidia’nın GeForce Experience adını verdiği ve PC oyuncularına sunduğu yazılım platformunun bir parçası olarak sunulan oyun paylaşım uygulaması ShadowPlay adını taşıyor. ShadowPlay aslında oyun içi videoları kaydeden bir yazılım.

4K’ya kadar olan çözünürlükleri destekleyen ShadowPlay’in diğer kayıt ve canlı video yayın yazılımlarından farkı, doğrudan Nvidia ekran kartlarından aldığı güç ile bu işi mümkün olan en düşük sistem kaynağı ile yapabilmesi ve dolayısıyla oyun performansına etkisinin en az seviyede olması.

ShadowPlay’in otomatik kayıt modu olan Gölge modu (Shadow mode) etkinleştirildiğinde oynanan oyunun sürekli olarak son 20 dakikası kayıtlı tutuluyor ve oyunda kaydedilmek istenen bir şey yaşandığında, bu kayıt kalıcı hale dönüştürülebiliyor. Eğer sadece oyundaki anları tekrar izlemek istiyorsanız, yine ShadowPlay’in otomatik kaydını kullanarak izleyebiliyorsunuz.

Manüel modda ise, istenen oyun görüntüsü kalıcı olarak video kaydedicisi mantığıyla istenilen zamanda kaydın başlatılıp durdurulması yoluyla kaydediliyor. Ayrıca Twitch modu ile dahili Twitch yayın desteği kullanılarak, canlı oynanış videoları yayınlamak mümkün.

Buraya kadar aslında çok önemli bir yenilik göze çarpmıyor zira neticede bu işi, belki biraz daha fazla sistem kaynağı kullanarak yapan üçüncü parti yazılımlar veya özel donanımlarla yapmak mümkün. Nvidia’nın asıl bombası, uzaktaki bir arkadaşınızı oyuna dahil etmek istediğinizde ortaya çıkıyor.

Nvidia’nın geliştirdiği oyun paylaşım sisteminin, ShadowPlay’in yetenekleriyle birleşmesinin sonucunda; oyuna davet ettiğiniz bir arkadaşınız, geçemediğiniz bir bölümü sizin için geçebiliyor veya destekleyen oyunlarda yanınızdaymış gibi oyuna katılıp Co-Op (yardımlaşma) modunda sizinle oynayabiliyor. Nvidia Experience bunu, oyunu eş zamanlı olarak internet üzerinde düşük gecikmeli video halinde yayınlayarak gerçekleştiriyor.

ShadowPlay İçin Neler Gerekiyor

Bu özelliğin en büyük eksisi ise şüphesiz, yüksek standartlarda bir internet bağlantısına ihtiyaç duyması. Oyunu arkadaşınızla paylaşarak oynayabilmek için, ülkemizde hemen hemen hiçbir servis sağlayıcıda karşılanabilir fiyat seviyesinde bulunmayan yüksek hızlarda karşıya yükleme (upload) desteği gerekmekte. Zira Nvidia, bu özelliğin çalışabilmesi için oyun yayını yapan bilgisayarda 7 Mbps karşıya yükleme hızı bulunması gerektiğini belirtmiş. Ülkemizde ise karşıya yükleme hızı söz konusu olduğunda, fiber internet paketlerinde bile 5Mbps lüks görülürken, çoğu zaman bu hız 1Mbps’nin dahi altında kalıyor.

Yüksek kaliteli canlı oyun yayını veya canlı oyun paylaşımı, internet bağlantı hızlarındaki sınırlama sebebiyle bizler için şimdilik hayal olarak kalacak görünüyor ancak Nvidia’nın GeForce Experience ile (destekleyen kartlarda) minimum performans kaybıyla 4K’ya kadar video kaydını mümkün kılması, yeterince heyecan verici bir gelişme.

Kayıt, yayın ve paylaşım özelliklerinden faydalanmak için minimum ekran kartı ihtiyacı ise masaüstü için GeForce GTX 650 ve üzeri iken, dizüstü bilgisayarlar için GeForce GTX 660M ve üzeri olarak belirtilmiş.

Eğer siz de uyumlu bir Nvidia ekran kartına sahipseniz ve yeni eklenen bu özellikleri heyecan verici buluyorsanız, Nvidia’nın buraya tıklayarak ulaşabileceğiniz GeForce Experience için özel olarak hazırladığı siteden, GeForce Experience’ın BETA sürümünü indirerek hemen deneyebilirsiniz. Ayrıca Nvidia’nın hazırladığı İngilizce videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 2 oy ile 4,50/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.