Microsoft, Android için başlatıcı hazırlıyor

Microsoft, bir süredir kullanıcıları Windows Phone işletim sistemli telefonlara çekmeye çalışmak yerine, kendi uygulamalarını onlara ulaştırmaya yoğunlaşmıştı. Windows Phone, halen akıllı telefonlarda tercih edilen üçüncü işletim sistemi konumunda olsa da, kullanıcı sayısı bakımından iOS ve Android ile arasında ciddi bir fark bulunuyor.

Microsoft‘un akıllı telefonlar alanında bir süredir benimsediği yeni strateji, kullanıcılar rakip işletim sistemlerini kullanıyor olsalar dahi, onlara kendi mobil uygulamalarını kullandırtmak üzerine şekillenmiş görünüyor.

Bu yönde Microsoft, çeşitli mobil uygulama ve hizmetlerini, farklı mobil işletim sistemlerine sahip kullanıcılara sunmuştu. Bunlara, akıllı kilit ekranı, mobil Excel uygulamasına özel geliştirilmiş ekran klavyesi ve çeşitli Office uygulamaları dahildi. Şirket ayrıca önümüzdeki haftalarda, Windows Phone telefonlardaki sesli asistan Cortana’yı, iOS ve Android platformlarında çıkarmaya hazırlanırken, Cortana’nın Android sürümü geçtiğimiz günlerde internete sızmış ve milyonlarca Android kullanıcısı tarafından indirilmişti.

Microsoft şimdiyse, Android telefonları adeta birer Windows Phone telefona dönüştürmek için kolları sıvamış görünüyor. Android işletim sistemi için Arrow adını verdiği bir başlatıcı (başlangıç ekranı) hazırladığını duyuran Microsoft, uygulamayı test etmeye başlamış bile. Arrow Başlatıcı şu an için sadece yetkili kullanıcıların kullanımına açık bir Kapalı Beta sürümüyle denenmekte.

Microsoft’un mobil hizmetlerini diğer platformlara taşıyor olması akıllara, Microsoft’un Windows Phone platformunu gözden çıkardığını düşündürse de; bu adım gerçekte kullanıcılara Windows Phone uygulamalarını tanıtarak onları kazanmayı amaçladığı anlamına gelebilir.

Sebebi ne olursa olsun, tüm mobil platformlardaki varlığını yayınladığı uygulamalarla artırmaya çalıştığı görünen Microsoft, Arrow Başlatıcı (Arrow Launcher) adını verdiği yepyeni bir başlangıç ekranıyla Android’de yer almak için gün sayıyor.

Kapalı Beta sürümünün detayları hakkında sızan bilgilere göre, Arrow Başlatıcı üç ana ekranla gelecek ve görünüşe göre ekran sayısı değiştirilemeyecek. Şu an için özelleştirilebilirlik seçenekleri oldukça kısıtlı görünen Arrow Başlatıcı’nın, Microsoft’un sesli asistanı Cortana ile de işbirliği içinde çalışacak özelliklere sahip olacak şekilde geliştirildiği görülüyor. Bu sayede Cortana, Android platformuna daha iyi entegre olabilecek ve Windows Phone’da olduğu gibi birçok uygulama Cortana ile sesli olarak kontrol edilebilecek.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 1 oy ile 4,00/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.