iOS 9’da yapıp, iOS 8’de yapamayacağınız 10 şey

Apple, her iOS güncellemesinde yaptığı gibi iOS 9’u da aylar süren beta sürecinin ardından kullanıma sundu. Geçtiğimiz Çarşamba günü kullanıma açılan iOS 9’u, dünyadaki milyonlarca kullanıcı yaptıkları güncellemeyle şimdiden kullanmaya başladı. Ancak iOS 8 yükseltmesinde yaşanan tatsız deneyimler, bazı kullanıcıların bir süre için beklemede kalmasına sebep oldu.

Birçok sistem güncellemesinde olduğu gibi, iOS 9 güncellemesinde de beklemede kalıp çıkabilecek sorunlara karşı tedbirli olmakta fayda görülebilir ama neler kaçırdığınızı gördükten sonra güncelleme kararı alabilirsiniz. İşte iOS 8 kullanırken yapamayıp, iOS 9’a geçtiğinizde yapabileceğiniz 10 şey:

Düşük Güç Modu: iPhone’unuzun bataryasının günü çıkarmayacağını veya eve dönüşünüze kadar dayanmayacağını anladığınızda ve şarj etme imkanınız da olmadığında nasıl karalar bağladığınızı biliyoruz. Apple nihayet bu gibi durumlarda can kurtarıcı bir çözümle geldi. Karşınızda, güç tasarruf modu! Evet, belki biraz abartmış olabiliriz ama bu basit ve önemli özelliği bugüne kadar getirmeyen Apple kadar değil. Düşük güç modunu ayarlardan aktive ederek, arkaplanda çalışan gereksiz işlemleri durdurarak kalan batarya gücünüzü kritik iletişim ihtiyaçlarınız için saklayabilirsiniz.

Geri Tuşu: Herhangi bir uygulama içinde bir bağlantıya tıkladığınızda başka bir uygulama açılır. Örneğin e-posta uygulamasında bastığınız bir bağlantı sizi Safari uygulamasına yönlendirir. İşte böyle durumlarda artık sol üst köşede, sizi önceki uygulamaya geri döndürecek bir geri tuşu beliriyor. Gelişi epeyce gecikmiş olan bu özelliği çok kullanışlı bulacaksınız.

Resimlerinizi Mail uygulamasında işaretleme: iOS 9’un bir diğer güzel özelliği, Mail uygulamasında e-postalarınıza eklediğiniz resimler üzerinde çizim yapmanıza imkan vermesi. Bunu için tek yapmanız gereken, eklediğiniz resme uzun basmanız ve çıkan seçeneklerden İşaretlemeyi seçmeniz.

iPad’de Bölünmüş Ekran Desteği: Eğer iPad Air 2 sahibiyseniz, bizce en kısa sürede iOS 9’a yükseltmenizi gerektiren en önemli yenilik bu. Aynı ekranda iki uygulamayla çalışma imkanı, büyük ekranlı iOS cihazlar için önemli bir artı.

Toplu Taşıma Navigasyonu: Toplu taşıma yönlendirmesi alabileceğiniz bir çok üçüncü parti uygulama mevcut ancak hiçbirisi Apple Harita uygulaması kadar başarılı değil. Ayrıca hiçbirisi, sizi kamusal kapalı alanlarda yürürken dahi nereden döneceğinize kadar yönlendirip varacağınız yere en hızlı şekilde ulaşmanızı sağlamıyor. Ancak tüm başarısına rağmen bu güzel özellik ne yazık ki şimdilik sadece 10 bölgede kullanılabiliyor.

Ayarlarda Arama: iOS 9’a gelinen yolda geçen yıllar boyunca, iOS çok gelişti ve birçok ayar barındırıyor. Bunun sonucunda hepimiz, belli bir ayarı bulmak için menüler arasında mekik dokuyoruz. Bundan böyle buna gerek kalmadı çünkü iOS 9 ayarlarının üst bölümünde, artık bir arama fonksiyonu bulunuyor.

Fotoğraf Gizleme: Fotoğraf uygulamasında istediğiniz kadar fotoğrafı seçin ve paylaşım ayarlarına gelip, gizle seçeneğine basın. Gizlemek istediğiniz tüm fotoğrafları çoklu seçimle işaretleyip gizleyebilirsiniz.

Sessize Alma Tuşunu Ekranı Döndürme Kilidine Çevirme: Ekranınızın otomatik olarak dönmesini istemediğiniz her seferinde kontrol panelini açıp, ekranı otomatik döndürme kilidini kapatıp açmanıza gerek kalmadı. Artık iPhone’unuzun sessize alma tuşu ile bunu ekranda oradan oraya dolaşmadan yapabileceksiniz.

Videolarda Zoom Yapma: Yıllardır fotoğraflarda yaptığımız gibi artık videolarda da iki parmağınızla istediğiniz videoda yakınlaştırma yapabileceksiniz. Harika değil mi?

Hızlı Arama ve Mesajlaşma: iOS 9’da kişi listesinde arama yaptığınızda, kişilerinizin yanında beliren iki yeni tuşu fark edeceksiniz. Telefon şeklinde olana basarak kişiyi doğrudan arayabilir veya konuşma balonu şeklinde olana basarak hızlı mesajlaşma fonksiyonunu kullanabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 2 oy ile 4,50/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.