Güle güle AMD Catalyst, merhaba Crimson

Yaklaşık 13 yıldır Radeon ekran kartlarının sürücü arayüzünü oluşturan Catalyst yazılımı, PC oyuncularına daha modern bir sürücü kontrol arayüzü oluşturmak isteyen AMD tarafından tarihe gömülüyor.

Ekran kartı piyasasında Nvidia ve ATI arasında kıran kırana bir rekabetin sürdüğü günlerde ATI firmasını satın alan AMD, satın aldığı şirketi AMD Radeon adıyla bu günlere taşıdı. En başından beri sürücü yazılım paketini Catalyst adı altında geliştiren AMD, çeşitli arayüz yeniliklerine rağmen köklü bir değişikliğe gitmemişti.

Uzun yıllardır, en hızlı ekran kartı yarışını terk etmiş gibi görünen AMD, fiyat/performans yarışıyla ekran kartı piyasasında önemli bir yere sahip. En hızlısı olmasa da üstün fiyat/performans oranına sahip ekran kartlarıyla piyasada tutulan AMD, ekran kartı sürücü güncelleştirmelerinin oldukça seyrek olmasıyla da eleştirilmekteydi.

Hem pazardaki yerini iyileştirmek, hem de grafik sürücüsü yazılımı konusundaki eleştirileri bertaraf etmek isteyen AMD, “mini grafik işletim sistemi” olarak nitelendirdiği yeni yazılım paketi olan Crimson‘ı tanıttı.

Crimson’un Getirdikleri

Önümüzdeki Radeon sürücü güncelleştirmesi ile birlikte yayınlanacak olan Crimson, AMD Catalyst Control Center (Catalyst Kontrol Merkezi) yazılımının yerini almak üzere tasarlandı. AMD’nin ekran kartı alanındaki güçlü rakibi Nvidia’nın GeForce Experience yazılım paketi ile rekabet etmek üzere tasarlanan AMD Crimson, sürücü ayarlarını kolaylaştırmanın yanında, oyun profillerinin kullanımını da ön plana çıkarmayı hedefliyor.

Hizmet süresi boyunca 1 milyardan fazla kez indirilen Catalyst’in yerini alan Crimson, oyuncuların sahip olduğu donanıma en uygun grafik ayarlarını, oyunlara otomatik olarak uygulayabiliyor.

AMD Radeon Crimson

Crimson yazılım paketi ile kullanıcı arayüzünü baştan aşağı yenileyen AMD, değişikliklerin sadece görsel olmadığını ve tüm yazılım altyapısını kapsadığını belirtiyor. Crimson güncellemesiyle, sürücü yazılımının tam on kat daha hızlı başlatılacağının altını çizen AMD, yenilenmiş Radeon ayarları uygulamalarını ise şöyle sıralıyor:

  • Yeni fırçalanmış metal görünümlü kullanıcı arayüzü
  • Yeni ve sezgisel menü sistemi
  • Yeni oyun yöneticisi
  • Yeni Overdrive
  • Yeni video, monitör ve AMD Eyefinity

Yeni oyun yöneticisinin getireceği en önemli özellik, kullanıcının bilgisayarındaki tüm oyunları ve grafik ayarlarını tek bir pencerede görüntülemesi. Böylece kullanıcılar oyun yöneticisini kullanarak, donanımlarına en uygun grafik ayarlarını buradan oyunlarına uygulayabilecek ve hem hazır profilleri kullanarak hem de ince ayarlarla, oyunlarının grafik ayarlarını istedikleri gibi özelleştirebilecekler.

AMD’nin yeni grafik sürücüsü yazılım paketi olan Crimson, yıl sonundan önce yayınlanacağı belirtilen sürücü güncelleştirmesiyle birlikte kullanıma sunulacak. Crimson’un yayınlanıp mevcut sürücü yazılım paketi Catalysyt’in yerini almasının ardındansa, yeni güncellemelerin 2 aylık periyotlarda yayınlanacağı ve Crimson’ın güncellemeleri otomatik olarak denetleyeceği belirtiliyor.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 2 oy ile 4,50/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.