Google, şifre karmaşasına son vermeye çalışıyor

Çevrimiçi hizmetler, kullandıkları şifrelerde; büyük harf, küçük harf, özel karakter, en az karakter sayısı ve diğer önlemlerle hesap güvenliğini arttırmaya çalışırken, aynı anda sayısız hesap giriş bilgilerini hatırlamak zorunda olan kullanıcılar için iş, iyice içinden çıkılmaz bir hal alıyor.

Bu önemli sorunu çözmek için kolları sıvayan Google, doğrulama için cep telefonunun kullanıldığı yeni bir çözüm üzerinde çalışıyor.

Google’ın çözümüne göre yeni güvenlik sistemini telefonunuza bir kez kurduktan sonra, Google hesabınızı kullanarak herhangi bir siteye giriş yapmak istediğinizde giriş yapmak için şifre kullanmadan, sadece e-posta adresinizi girmeniz yeterli oluyor. Bunun ardından telefonunuza bir bildirim gönderiliyor ve söz konusu oturum açma girişimi için onayınız alınıyor ve şifre kullanmadan girişiniz gerçekleşiyor.

Söz konusu uygulama Google tarafından test edilmeye başlandı. rp1226 rumuzlu Reddit kullanıcı olan Rohit Paul tarafından sızdırılan yeni uygulama, uygulamanın ekran görüntüleriyle de desteklendi.

Görüntülere göre Google hesabıyla giriş yaptığınız web sitesi, karşınıza e-posta adresinizi yazacağınız bir kutu çıkarıyor ve e-posta adresinizi girdikten sonra giriş onayını telefonunuzu kullanarak yapıyorsunuz ve süreç boyunca şifrenizi hatırlamanız dahi gerekmiyor.

Yeni sistem, Google dahil bir çok çevrimiçi hizmet tarafından bir süredir kullanılan iki aşamalı giriş sisteminden daha az güvenli gibi görünse de ana fikrin her siteye girerken ayrı ve güvenli şifre kullanmanın zorluğunu ortadan kaldırmak olduğunu düşünürsek benzersiz bir kolaylık sağlıyor.

Yeni uygulamada güvenliği sağlamak içinse, telefonunuzun güvenliğini parmak izi veya kilit ekranı pin kodu ile sağlamanız halinde yüksek güvenilirlik sağlanarak, telefonunuzu ele geçirenlerin e-posta adresinizi kullanarak başka cihazlardan oturum açabilmesinin önüne geçilecektir.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 2 oy ile 4,00/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.