Firefox’un son güncelleştirmesi, 64-Bit sürümü getirdi!

Açık kaynaklı internet tarayıcıları içinde, dünyanın en güvenilir ve yaygın ismi olan Firefox, çeşitli geliştirmeler ve güvenlik iyileştirmeleri içeren 43 numaralı sürümüyle yayınlandı. Firefox 43‘ün yayınlanmasıyla birlikte gelen yeniliklerden en önemlisi, 64-bit Windows sürümünün hayata geçirilmesi oldu.

Firefox 43; Mac, Windows, Linux ve Android platformlarında yayınlanırken, Windows kullanıcıları bir ilk olarak 64-bit sistemin getirdiği güvenlik ve performans avantajlarından faydalanabilecek.

Firefox Windows sürümü kullanıcıları, tarayıcılarını açtıklarında güncelleştirme otomatik olarak indirilmiş ve tarayıcılarını yeniden başlattıklarında kurulmuş olacak. Ancak 32-bit sürüm güncelleştirmesinin kurulması, yeni 64-bit sürüme geçiş anlamına gelmiyor.

Firefox 43 ile birlikte yayınlanan 64-bit Windows sürümüne geçmek için, Firefox indirme sayfasından 64-bit sürümü indirmeniz gerekiyor. Bunun ardından sorunsuz geçiş için 32-bit sürümü, Denetim Masası >> Program Kaldır menüsünden “Mozilla Firefox (x86)” seçerek kaldırdıktan sonra Firefox’un 64-bit Windows sürümünü kurabilirsiniz.

Bununla birlikte, Firefox 43 64-bit sürümünün, sadece 64-bit (x64) Windows sürümlerinde ve Windows 7 veya daha yeni işletim sistemlerinde kullanılabildiğini de hatırlatalım. Ayrıca Flash Player dahil olmak üzere, bazı sitelerde ihtiyaç duyabileceğiniz harici eklentilerin, 64-bit sürümde çalışmayabileceğini de göz önünde bulundurmanız gerekmekte.

Yapacağınız bu geçişle birlikte, 64-bit yazılımların sahip olduğu ekstra güvenlik avantajının yanında, performans konusunda da kazanımlarınız olacak. Özellikle tarayıcı tabanlı oyunları sıkça oynuyorsanız, bu geçişle birlikte daha akıcı bir deneyim elde etmeniz muhtemel.

Performans kazanımının temel sebebi, 64-bit’e geçişle birlikte tarayıcının ek sistem kaynaklarına erişebilmesinin yanında, 64-bit JavaScript performansının çok daha geliştirilmiş olması.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 2 oy ile 4,00/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.