Firefox’da Flash Player’in çalışması engellendi

Mozilla, Adobe Flash Player’in güvenlik açığı tespit edilen tüm sürümlerinin, Firefox web tarayıcısında çalışmasını engelledi. Üstelik buna Flash Player’in son sürümü de dahil.

Geçtiğimiz günlerde siber casusluk faaliyetleriyle gündeme gelen Hacking Team şirketine ait olan ve hacklenerek elde edilen 400GB verinin internette yayınlanmasıyla birlikte ortaya çıkan skandal bilgilerden birisi de, Flash Player‘de çok ciddi 3 güvenlik açığı bulunduğuydu. Yapımcı şirket Adobe, güvenlik açıklarının farkında olduklarını ve bir hafta içinde açıkların kapatıldığı yeni bir sürümün yayınlanacağını duyurmuştu.

Bugün itibariyle güvenlik açığı bulunduğu tespit edilen tüm Flash Player sürümlerinin, web tarayıcısı olan Firefox’da çalışmasını engelleyen Mozilla; yaptığı açıklamada, açığın bulunduğu sürümlere karşı engellemenin kalıcı olarak devam edeceğini duyurdu. Mozilla duyuruda, söz konusu güvenlik açıklarının giderildiği sürüm yayınlandığında, kullanıcıların yine Flash Player kullanmaya devam edebileceklerini ekledi.

Bununla birlikte Mozilla’nın, Shumway adını verdiği ve Flash Player’a olan ihtiyacı ortadan kaldırması beklenen, HTML5 tabanlı SWF oynatıcısı üzerinde çalışmalar yürüttüğü biliniyor. Shumway’in geliştirme süreci tamamlandığında, SWF dosyaları için varsayılan uygulama olarak Firefox’da yer alacak.

Flash Player’in engelleneceği bilgisi, Firefox geliştirme ekibinin başkanı olan Mark Schmidt tarafından da dün akşam (13 Temmuz) Twitter hesabından duyurulmuştu.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 4 oy ile 4,25/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.