Firefox’da Chrome eklentileri de kullanılabilecek

Mozilla, Firefox için WebExtensions (WebEklentileri) adını verdiği yeni bir API (Uygulama Programlama Arayüzü) hazırladığını duyurdu. Uygulamanın getireceği yenilik ise; eklenti geliştiricilere, örneğin Google Chrome veya Opera için hazırladığı eklentileri, yapacakları basit kodlama değişiklikleriyle Firefox’da çalışır hale getirebilecekleri bir platform sağlamak olacak.

Bunun kullanıcılar açısından önemi ise Firefox’daki eklenti çeşitliliğinin artacak olması. Bu uygulamayla birlikte, kullanıcılar olarak elbette Chrome veya Opera eklenti sayfalarına girip istediğimiz eklentiyi doğrudan yükleyemeyeceğiz ancak geliştiriciler, diğer tarayıcılar için hazırladıkları eklentileri Firefox’da da kullanıma sunmak istedikleri taktirde çok daha az çabayla bunu gerçekleştirebilecek.

Konuyla ilgili açıklama yayınlayan Mozilla, eklenti geliştiricilerin API’lerinin kullanımının daha iyi açıklanması ve daha kolay kullanılabilir olması gerektiği konusundaki taleplere kulak vererek yeni bir API geliştirildiğini belirtiyor. Buna ek olarak, Firefox için eklenti geliştirenlerin, benzer özelliklerde eklentileri Chrome, Safari ve Opera için de geliştirdiklerinin farkında olduklarını belirten Mozilla, geliştiricilerin işlerini kolaylaştırmak için, bu yeni API ile eklenti geliştirmeyi, web geliştiriciliği gibi, her tarayıcıda çalışabilecek bir standarda kavuşturmayı amaçladıklarını belirtiyor.

Kısaca API olarak adlandırılan uygulama programlama arayüzleri, çevrimiçi platformların birbirleri arasında haberleşmesini veya bilgi alışverişinde bulunmalarını ve geliştiricilerin kolaylıkla üçüncü parti eklentiler geliştirebilmesini amaçlar. API’lerin sayısız kullanım alanı bulunsa da örnek vermek gerekirse, API kullanılarak geliştirilmiş uygulamalarla Twitter’da gönderilen bir fotoğrafın otomatik olarak Instagram ve Flickr gibi platformlara da gönderilmesini sağlamak mümkün.

Sonuç olarak, Mozilla’nın geliştirdiği WebExtensions sayesinde hem geliştiriciler büyük bir kolaylığa sahip olacaklar, hem de son kullanıcılar için güncelleme sorunu sona ererken, eklenti kullanımı da daha güvenli hale gelecek. Mevcut eklentilerin, yeni WebExtensions (WebEklentileri) uygulamasıyla uyumlu hale gelmesi için elden geçmesi gerektiğinden, geçişin belli bir zaman alması bekleniyor.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 2 oy ile 3,50/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.