Firefox, 2016’da yan-uygulama desteğini kaldıracak

Firefox web tarayıcısının geliştiricisi olan Mozilla tarafından geçtiğimiz Perşembe günü yapılan duyuruya göre, Firefox’da bulunan yan-uygulama desteği önemli bir değişikliğe uğrayacak.

Firefox‘da, bu eski uygulama standardıyla kodlanmış ve hem sistem performansını olumsuz etkileyen hem de güvenlik riski barındırabilen yan-uygulamalara olan destek, 2016 sonuna kadar kaldırılmış olacak. Zaten birkaç yıldır yan-uygulamaları kullanan içeriğin çalışmasını kullanıcı onayına bağlayan Firefox geliştiricileri, bu uygulamalara olan desteği tamamen kaldırarak, yıllardır yan-uygulama ihtiyacından arınmış bir web için çaba gösteren Apple ve Google’ın izinden gitmiş olacak.

Açıklamaya göre Mozilla’nın yan-uygulamaları engelleme politikasının tek bir istisnası olacak, o da Adobe Flash Player. Google ise uzunca bir süredir Flash Player dahil neredeyse tüm yan-uygulamaların kullanılmasını engellerken, Flash Player içeriğine olan desteği Chrome içine gömülü olarak sunuyor.

En son, Windows 10 işletim sistemi ile birlikte gelen performans odaklı web tarayıcısı Microsoft Edge ile yan-uygulamasız web kervanına Microsoft da katılırken, Mozilla da bir süredir bu konu üzerinde durmaktaydı.

Bir süredir kullanım yüzdesi olarak web tarayıcıları arasında lider olan Chrome, son güncellemesi olan versiyon 45 ile Java ve Silverlight gibi yan-uygulamaları da engellenenler arasına katmış, dahili olarak destek verdiği Flash Player içeriğini ise, reklamların otomatik olarak oynatılmasını engelleyerek kısıtlamıştı.

Engellenecek olan yan-uygulamalar sayesinde, kullanıcıların web içeriğini görüntüleyebilmek için belli bir yan uygulama yüklemesine olan ihtiyacı ortadan kalkarken, aynı zamanda sistem performansını olumsuz etkileyecek veya güvenlik riski oluşturacak yan-uygulamaların kullanıcılara dayatılmasının önüne geçecek.

Şunu belirtmemizde fayda var ki bu durum, yalnızca yan-uygulamalar için geçerli ve Firefox’da ve diğer web tarayıcılarında yer alan eklenti desteği ise tamamen farklı bir konu. Firefox ve diğer destekleyen tarayıcı ayarlarında, eklentilerden ayrı bir sekmede yer alan yan-uygulamalar, 1990’ların popüler web tarayıcısı olan Netscape‘in mirası niteliğinde.

Netscape tarafından geliştirilen eklenti uygulaması programlama arayüzü (NPAPI) ile geliştirilen bu eklentiler, uzunca bir süredir bir çok tarayıcı tarafından destekleniyor olsa da artık yaşını belli eden bu standart kaldırılarak, HTML5 uygulamaların genel standart olarak kullanılması hedefleniyor. NPAPI temelli eklentiler halen Firefox, Safari ve Opera tarayıcıları tarafından desteklenmekte.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 1 oy ile 4,00/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.