Android’i vuran yeni virüs korkutuyor!

Android işletim sistemini hedef alan yeni bir virüs, güvenlik uzmanlarını endişelendirdi. Popüler herhangi bir Android uygulamasına gizlenmiş şekilde indirilebilen yeni virüs, Android cihazlarda çalıştırılması halinde cihaza sistem uygulaması olarak yerleşiyor ve hemen hemen hiçbir şekilde temizlenemiyor.

Daha önce de Android sistemlere bulaşan ve çeşitli reklamlar gösteren zararlı yazılım, yeni haliyle artık bir yazılım virüsü formunda ve çok daha gelişmiş yapıda. Mobil güvenlik şirketi Lookout tarafından keşfedilen yeni virüs, şirketin yaptığı açıklamaya göre çok sayıda popüler uygulama içerisine yerleşmiş şekilde kurbanlarını bekliyor.

Açıklamaya göre Candy Crush, Facebook, Twitter, Snapchat, Whatsapp ve daha binlerce uygulamaya bulaşmış halde indirilebilen yeni virüs, ağırlıklı olarak üçüncü parti uygulama mağazaları üzerinden yayılıyor.

Söz konusu virüslü uygulamalar indirildiğinde sorunsuzca yüklenip çalışabiliyor ancak uygulamaya yerleştirilmiş virüs de yüklenerek Android sistemini ele geçiriyor. Söz konusu virüsün yayılmasında rolü olan kişilerin, indirdikleri Android uygulamalarına virüs dosyalarını entegre ettikleri ve üçüncü parti uygulama mağazalarından yaydıkları düşünülüyor.

Aslına bakılırsa daha ilk günlerinden beridir Android işletim sistemini hedef alan virüs ve zararlı yazılımların yayılma yolu, üçüncü parti uygulama mağazaları veya internet üzerinde kullanıcılar tarafından paylaşılan, kaynağı belirsiz uygulama dosyaları olmuştur. Bu kez tehlikenin daha vahim boyutlarda olmasının sebebiyse, çok gelişmiş teknikler kullanan yeni virüsün sistem çekirdeğine müdahale edebilmesi ve bir kez kendini yerleştirdikten sonra temizlenememesi.

Bulaştığı Android cihazını gelişmiş tekniklerle root edebilen, yani sistem dosyalarına erişim hakkı kazanan yeni virüs, sistem uygulaması olarak yerleşiyor ve kaldırılamıyor. Öyle ki cihazı fabrika ayarlarına sıfırlama yöntemi dahi etkisiz kalıyor. Söz konusu virüsten kurtulmanın tek yoluysa, serviste yazılımı yeniden yükletmek veya yeterli bilgiye sahipseniz yeni işletim sistemi yazılımını (ROM) kendiniz yüklemek oluyor.

Bu Virüsten Nasıl Sakınabiliriz?

Android’i hedef alan bu ve diğer tüm zararlı yazılım ve virüslerden korunmanın en temel yolu ise, hangi dosyaları yüklediğinize dikkat etmek ve üçüncü parti kaynaklardan oyun veya uygulama dosyası yüklemekten kaçınmak. Uygulama ve oyun yüklemelerinin sadece Google Play üzerinden yapılması ve harici kaynaklardan gelen bilinmeyen dosyaların açılmaması halinde herhangi bir zararlı yazılım bulaşma tehlikesi bulunmuyor.

Android’e özel gelişmiş bir güvenlik uygulaması kullanmak da belli bir ölçüde koruma sağlayacaktır ancak bu uygulamaların bilgisayarlardaki kadar gelişmiş tarama yapmadığını unutmamak gerek.

Bu ve diğer virüslerden sakınmanın en kesin yoluysa, üçüncü parti uygulama mağazalarını cihazınızdan kaldırmak ve ardından Android sistem ayarlarına ve buradan uygulama ayarlarına girip, “Bilinmeyen kaynaklar” seçeneğinin işaretli olmadığından emin olmak.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 2 oy ile 4,00/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.