Yunanistan’da kriz teknolojiyi vurdu

Yunanistan’da binlerce bilişim teknolojisi çalışanı, geçtiğimiz beş yıl içinde başka ülkelere göç etmiş durumda. Yaşanan beyin göçü, 317 milyar Euro’luk borcun altında ezilen ülkeyi daha da zor durumda bırakıyor. 5 Temmuz’da düzenlenen referandumda, halkın yüzde 61‘lik bir çoğunlukla, daha sıkı ekonomik önlemlerin alınmasını reddetmesi; ülkenin ekonomik geleceğindeki belirsizliği daha da artırdı.

Çeşitli gerekçelerle giderek artan bir hızda ülkeyi terk eden bilişim çalışanlarının büyük bir çoğunluğunun, programcılar olduğu belirtiliyor. Konuyla ilgili görüşleri alınan bilişim çalışanları, tecrübeli bir Java veya C++ programcısının; Batı Avrupa’da, Yunanistan’da kazandığının üç katı para kazanabildiğini belirtiyor.

Beyin göçü yeni değil

Birçok bilişim çalışanı daha 2013 yılından da önce, yaşanan bu beyin göçüne katılmışlardı. Yapılan bağımsız araştırmalar, 2010 ve 2013 yılları arasında ülkeyi terk eden 35 yaş altındaki Yunanların sayısının, 200 bin‘i bulduğunu belirtiyor. Aynı araştırma, göç edenlerin çoğunluğunun yüksek öğrenim görmüş olduklarını ve sağlık, finans veya bilişim teknolojisi sektörlerinde çalıştıklarını belirtiyor.

Yaşanan beyin göçünün aldığı boyut artarken, ülkeyi henüz terk etmemiş bilişim uzmanlarının çoğunluğunun da aileleri, çocukları veya ebeveynleri için ülkede kalanlar oldukları belirtiliyor. Üstelik beyin göçüne katılanların yaklaşık yarısının, bir daha geri dönmeyi düşünmediği de araştırmanın vardığı sonuçlardan.

Beyin göçünün sebepleri

Yunanistan’da yaşanan beyin göçünün üç temel sebebi olduğu değerlendiriliyor. Bunlardan ilki, ülkede liyakata yeterli önemin gösterilmemesi ve sistemde yaşanan yozlaşma olarak gösteriliyor. İkinci sebep ise, yeterli sayıda uygun iş imkanının olmaması olarak belirtiliyor. Yunanistan halihazırda, AB‘ne üye ülkeler içerisinde, eğitimli gençlerin işsizlik oranının en yüksek olduğu ülke konumunda.

Üçüncü ve gündemde olan sebep ise ekonomik kriz. Ülkenin yaşadığı ekonomik darboğaz sebebiyle, dışarıda daha iyi para kazanma imkanı bulunan insanlar, beyin göçüne katılmayı tercih ediyor. Beyin göçüne katılanların neredeyse dörtte üçünün yüksek lisans sahibi ve sektörlerinde uzman kişiler oldukları belirtiliyor.

Gelecek nasıl olacak

Çok geç olmadan, sadece bu göçü durdurmak değil aynı zamanda göç eden eğitimli ve yetkin insanları geri döndürmek zorunda olduklarını söyleyen uzmanlar, bunun Yunanistan için önemine dikkat çekiyor.

Beyin göçünün ülkenin geleceği adına yarattığı endişe devam ederken, özellikle ekonomik kriz aşılmadan bu göçün önüne geçmek zor görünüyor. Yunanistan’da her 10 üniversite mezunundan 7’si başka ülkelerdeki iş imkanlarını değerlendirmeyi düşünürken, en az 1 tanesi de ülke dışında iş bulmalarını kolaylaştıracağı düşüncesiyle, eğitimine batılı ülkelerde devam etmenin planlarını yapıyor.

Daha iyi bir gelecek hayaliyle beyin göçüne katılan çoğu Yunan bilişim uzmanı; Almanya, İngiltere, Hollanda ve İsviçre gibi AB ülkelerini tercih ederken, fırsatını bulanlar ise ABD ve Avustralya gibi denizaşırı ülkelere göç ediyor.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (Hiç oy verilmedi)
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.