Samsung, mobil cihaz RAM çıtasını 6GB’a taşıdı

Samsung, henüz bir yıldan bile kısa bir süre önce üretime soktuğu yeni bellek teknolojisi sayesinde, mobil cihazların 4GB’a kadar RAM barındırabilmesinin önünü açmıştı. Şimdiyse, kendi koyduğu bu çıtayı daha da yukarı taşıyan Samsung’un geliştirdiği yeni entegre bellek teknolojisi sayesinde, mobil cihazlar 6GB‘a kadar sistem belleğine (RAM) sahip olabilecek.

Samsung tarafından yayınlanan duyuruya göre şirket, 12 Gbit’lik (1,5GB) LPDDR4 bellek modüllerinin seri üretimine başladı. Bu gelişmeyle birlikte mobil bellek modüllerinin kapasitesinin 1GB’dan 1,5GB’a çıkmasının yanında, yüzde 30‘luk bir hız artışı da yakalandı.

1,5GB kapasiteli mobil bellek modüllerinin üretilmesi, bu yongalardan 4 taneye kadar barındırabilecek mobil işlemciler (SoC) sayesinde, cihazların 6GB’a kadar bellek barındırabileceği anlamına geliyor.

Yeni bellek yongaları, 533.25 MB/s erişim hızıyla şirketin bir önceki bellek modülleri olan 1GB kapasiteli yongalardan yüzde 30 daha hızlı. Seri üretime girdiği açıklanan yongalar, Samsung’un 20nm üretim teknolojisiyle üretiliyor.

Mobil işlemci olarak da anılan sistem yongaları (SoC), üzerlerinde mikro işlemci biriminin yanı sıra, başta RAM olmak üzere mobil cihazların ihtiyaç duyduğu çoğu yongayı, tek bir işlem yongası üzerinde birleştiriyor. Samsung’un ürettiği yeni LPDDR4 bellek modülleri, işte bu sistem yongalarına yerleştiriliyor. Bunun anlamı, bu bellek modülleri ile üretilecek yeni nesil mobil işlemciler, çift bellek modülü bulundurması durumunda 3GB, dört modül bulundurması durumunda 6GB bellek kapasitesine sahip mobil cihazlara dönüşecek.

Şimdilik sadece akıllı telefonlar ve tabletlerde kullanılan sistem yongalarında (SoC) kullanılan dahili bellek modülleri, Samsung’a göre yakın gelecekte Ultrabook bilgisayarlar ve elektronik eşyalarda yer almaya başlayarak, yavaş yavaş klasik DRAM belleklerin yerini alacaklar.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 1 oy ile 3,00/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.