Samsung, katlanabilir telefon peşinde

Samsung’un Çin’deki tedarikçilerinden sızdığı iddia edilen bir habere göre şirket, katlanarak cebe sığabilecek ölçüye getirilebilen, büyük ekranlı bir akıllı telefon üzerinde çalışıyor.

Önümüzdeki Ocak ayı gibi yakın bir zamanda piyasaya çıkabileceği iddia edilen akıllı telefon hakkındaki haber, henüz kimsenin bilmediği Samsung ürünleri hakkında yaptığı haberlerle tanınan SamMobile sitesinden geldi.

Habere göre, Samsung’un Çin’li tedarikçilerinden bir çalışan, şirketin katlanabilir bir telefonu test ettiği konusunda ısrarlı. Söz konusu katlanabilir telefonun, kapaklı bir telefon değil, doğrudan ekranı katlanabilen dokunmatik bir telefon olduğunu belirtelim.

Söylentisi dolaşan telefonla ilgili bilgiler bununla da sınırlı değil. İddiaya göre telefon, Qualcomm Snapdragon 620 veya 820 işlemci seçenekleri olan iki farklı modelle piyasaya gelebilir. Modellerin ortak özelliklerinin ise, 3GB RAM, microSD kart yuvası ve çıkarılamayan dahili batarya olacağı iddia edilmiş.

Henüz hiçbir resmi bilgi bulunmayan ve tek bir kaynağa dayandırılan haberde, telefona dair başka bilgi verilmemiş ancak önemli bir detay var. Habere göre bu telefon Galaxy S7 değil ve sadece Güney Kore pazarı için planlanmış özel bir model olabilir.

Eğer gerçekleşirse bu akıllı telefon, Samsung’un sıra dışı bir akıllı telefonu sadece Güney Kore pazarında satışa sunduğu ilk ürün olmayacak. Samsung geçtiğimiz yıllarda da Galaxy Round adını verdiği içe eğimli ekrana ve tasarıma sahip bir akıllı telefonu, sadece Güney Kore pazarında satışa sunmuştu.

Katlanabilir ekranlı bir akıllı telefon üretmek Samsung için yeni bir düşünce değil ve şirket için yıllardan beridir süregelen bir hayal olduğu biliniyor. Bu hayalini gerçeğe dönüştürmek isteyen Samsung, 2008 yılından beri yayınladığı bazı ürün konseptleri ve hatta hayata geçirdiği prototiplerle tablete veya büyük ekranlı bir akıllı telefona dönüşebilen katlanabilir ekranlarla ilgilenmekte ancak bu hayal başarısız test süreçlerine takılmaktaydı.

[youtube id=”MKG7XRsG9KQ”]
Samsung’un geçtiğimiz yıl yayınladığı konsept ürün videosu.

Samsung, uzun bir süredir geliştirdiği katlanabilir OLED teknolojisiyle bu hayalini gerçekleştirmeye çok yakın görünüyor ancak ortaya prototip bir ürün çıkmışsa bile, bir kez daha test sürecinde kalmayacağını söylemek için henüz erken görünüyor.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 4 oy ile 3,75/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.