Microsoft, Havok ile oyunların gelişim sürecine katılıyor

Havok logosunu, oyunların girişinde bir iki saniyelik görüntülerde veya oyunların bir köşesinde küçük bir simge olarak görmüşsünüzdür. Geçtiğimiz 15 yılda, oyunlardaki fizik motoru ve yapay zeka uygulamalarına yönelik yazılımlarıyla, Call of Duty, Assasssins Creed, Halo gibi büyük seriler dahil 600’den fazla oyuna katkı sağlayan Havok, Microsoft tarafından satın alındı.

Bu satın alımla birlikte, Windows platformundan başlayarak, Xbox ile devam eden ve video oyunlarının gelişimine onlarca yıldır katkı sağlayan Microsoft, oyunların geliştirilmesine verdiği önemi de göstermiş oldu. Şirketin Intel’den yaptığı bu satın alımın, HoloLens projesiyle de bağlantısı olduğu belirtiliyor.

Havok’u, 3D fizik teknolojisinde lider olarak tanımlayan Microsoft, Havok’un şirketin mevcut geliştirici araçları olan DirectX 12, Visual Studio ve Microsoft Azure platformlarına güç katacak önemli bir katkı olacağını belirtiyor.

Havok halihazırda bilgisayar oyunlarında ve gerçek-zamanlı fizik motoru uygulamalarında kullanılıyor. Bu konumuyla şirket, geliştiricilere çok önemli kolaylıklar sağlayan bir teknoloji tedarikçisi konumunda. Havok’un 3D fizik teknolojilerinin kullanıldığı alanlar yazılım ve oyunlarla da sınırlı değil. Havok’un görsel efektleri, X-Men First Class- World War Z, Harry Potter, James Bond ve Matrix gibi sinema filmlerine de katkı sağladı.

Microsoft, satın alımla ilgili yaptığı ilk açıklamayla birlikte Havok teknolojilerini kullanan geliştiricilerin endişelerini gideren bir açıklama da yaptı ve bu satın alımın ardından da Havok teknolojilerini üçüncü taraflara lisanslamaya devam edecekleri güvencesini verdi.

Yazılım devi Microsoft, Havok’u teknoloji lideri Intel‘den satın alırken, bu alımın ne kadar ücretle gerçekleştiği konusunda her iki taraftan da bir açıklama yapılmadı.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 1 oy ile 3,00/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.