IBM’den dünyanın ilk 7nm işlemcisi

Yıllar içinde üretim teknolojileri geliştikçe küçülen mikroişlemciler için bu ilerlemenin sınırlarına yaklaşılması ve üretim teknolojisindeki bir sonraki adımın giderek maliyetli bir hal alması, sektörün önündeki en büyük engellerden biriydi. Silikon tabanlı yarı-iletken teknolojisinin yüzleştiği bu soruna karşı, bilim insanları alternatif üretim tekniklerini araştıradururken, IBM mühendisleri mevcut teknolojinin sınırlarını zorlamaya devam ediyor.

Mevcut üretim teknolojisini iki nesil öteye taşıyan IBM, geçtiğimiz gün yaptığı açıklamayla; günümüzde üretilen işlemcilerden önemli oranda daha güçlü olan ve 7 nanometre üretim tekniğine sahip bir test mikroişlemcisinin başarıyla denendiğini duyurdu.

Üretilen test yongası başarılı sonuçlar vermiş olsa da, henüz tamamlanmış durumda ve bir cihazda kullanıma hazır bir mikroişlemciden çok Ar-Ge projesi niteliğinde. Teknolojinin seri üretim noktasına gelmesi uzun yıllar alabilecek olsa da; bu gelişme, mikroişlemci teknolojisinin ilerlemesi açısından çok önemli görülüyor.

Silikon tabanlı yarı-iletken teknolojisinin hız sınırlarına dayanmış olması, daha güçlü işlemciler için küçülmeyi şart kılıyor. Geçtiğimiz yıllar içinde küçülmenin de sınırlarına yaklaşılmış olması, mikroişlemci sektörü için endişe kaynağı olduğu kadar, Moore yasasının devamı açısından da karamsar bir tablo çizmekte.

Moore Yasası Nedir?

Moore yasası, adını Intel’in kurucularından olan Gordon Moore’dan almaktadır. Moore’un 1965 yılında ortaya attığı bu öngörüye göre, entegre devreler üzerindeki bileşen sayısı her yıl, iki katına çıkacaktı. Ancak Moore, 1975 yılına gelindiğinde bu iddiasını iki yılda bir olarak revize etti. O günden itibaren sektör ve teknoloji dünyası için, hem bir öngörü, hem de belirleyici bir unsur olarak “Moore yasası” adını aldı.

IBM’in imza attığı bu başarı sayesinde, mikroişlemcilerin önümüzdeki yıllarda da Moore yasasının öngördüğü şekilde gelişimine devam edebileceği görüşü hakim. Moore yasası, revize edilmiş haliyle 1971 yılından beri geçerliliğini korumakta.

IBM İşlemci 7 nanometre
Test yongasının IBM tarafından yayınlanan görüntüsü.

Ortak Başarı

Yarı-iletken teknolojisinin sınırlarına dayanması, yeni nesil üretim tekniklerinin geliştirilmesini de daha maliyetli hale getiriyor. Buna bağlı olarak, IBM önderliğinde yürütülen bu Ar-Ge projesi, teknoloji devi Samsung‘un ve küresel çapta mikroişlemci üretim tesislerine sahip GlobalFoundries‘in katkılarıyla sürdürülmekte.

Ortak bir Ar-Ge projesine rağmen, yeni nesil işlemci üretim teknolojisine ulaşmak oldukça maliyetli bir konu. Geçtiğimiz yıl IBM, gelecek beş yılda mikroişlemcileri daha da küçültme araştırmaları için 3 milyar dolar ayırdığını açıklamıştı.

Günümüzde akıllı cihazlara ve bilgisayarlara güç veren en gelişmiş işlemciler 14nm üretim tekniğine sahip. Bir sonraki nesilde ise 10nm üretim tekniğinin kullanılması için çalışmalar yürütülmekte.

2016 yılından itibaren 10nm teknolojisiyle üretilmesi beklenen işlemciler, günümüzdeki 14nm işlemcilerden yüzde 40 ila 50 arasında daha yüksek performans gösterecek. Bu sayede üreticiler aynı işlem gücünü çok daha düşük güç tüketimiyle sağlayabilecekler veya teknolojiyi daha yüksek performans için kullanabilecekler.

IBM önderliğinde devam eden bu Ar-Ge projesi ise iki nesil sonraki 7nm işlemcilerin geliştirilmesini amaçlıyor.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 3 oy ile 4,67/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.