HTC, iPhone’u kopyaladığı iddialarını reddetti

HTC’nin son bayrak gemisi modeli olarak gün yüzüne çıkardığı HTC One A9, tasarımındaki iPhone 6s benzerliği ile dikkat çekmişti. TeknoBilig olarak, HTC One A9 yazımızda da bahsettiğimiz bu benzerlik, başta Amerikan teknoloji siteleri olmak üzere tüm dünyada HTC’nin, iPhone 6s’in tasarımını kopyalaması suçlamasıyla karşılaşmasına sebep oldu.

Bir ABD şirketi olan Apple’ın yanında saf tutan Amerikan teknoloji siteleri, Tayvan’lı HTC’ye en ağır suçlamaları yöneltenler olmuştu. Tüm bu saldırgan yorumlara karşı daha fazla sessiz kalamayan şirket, Çin’deki bir gazeteye yaptığı açıklamada, ortada kopyalama gerçeğinin bulunduğunu ancak kendilerinin kopyalayan değil aksine kopyalanan taraf olduklarını belirtti.

HTC One A9 ve iPhone 6s
HTC One A9 ve iPhone 6s

China Times gazetesinin İngilizce yayın yapan web sitesinde yayınlanan haberde, her iki telefonda da kullanılan metal gövde tasarımının tamamen kendi ürünleri olduğunu ve 2013 yılında yine ilk olarak HTC’nin kullandığını belirtti.

Bilindiği gibi metal gövde, GSM sinyallerini engellediği için üreticiler tek parça metal gövdeli telefonlara farklı tasarımlarla anten yerleştiriyor. HTC’nin, iPhone 6s’de de kullanılan ve kopyalama iddialarına konu olan metal gövdeye yerleştirilmiş iki plastik şeritten oluşan anten tasarımını, ilk olarak 2013 yılında piyasaya çıkan HTC One M7 modelinde görmüştük.

HTC One A9 modelinde kullandıkları tasarımın, sadece kendi eski tasarımlarının daha ince ve daha hafif olarak geliştirilmiş versiyonu olduğunu açıklayan HTC, ilk olarak bundan iki yıl önce kendilerinin yarattığı bu tasarımı bu yıl piyasaya çıkan iPhone’dan geri kopyaladıkları iddialarını resmi bir dille reddetmiş oldu.

HTC’nin küresel mobil iletişim müdürü Jeff Gordon, 2014’deki iPhone 6 modeli için bu konuya dikkat çekmişti. Jeff Gordon, attığı tweette, HTC One M7 ile HTC Desire 816’nın tasarım özelliklerini birleştirdiğinizde iPhone 6’nın ortaya çıkacağını belirtmişti. Bu yıl piyasaya çıkan Apple iPhone 6s ile, geçen yılın iPhone 6’sı arasında önemli bir tasarım farkı bulunmamakta. Zira Apple, geleneksel olarak 2 yılda bir tasarımını yenilerken, bu süre aralığında piyasaya sürdüğü S veya C gibi ara modellerinde tasarım değişikliğine gitmiyor. Hal böyle olunca, HTC’nin, söz konusu tasarımı Apple’dan kopyaladığını savunanların ellerine yeni bir koz daha geçmiş oluyor.

HTC One M7
Tartışmalara konu olan gövde tasarımının ilk kullanıldığı telefon: 2013 üretimi HTC One M7

Şurası bir gerçek ki, akıllı telefon piyasasında birbirine benzeyen çok fazla model bulunuyor. Zira akıllı telefonların, hem doğal olarak çok fazla tasarım yeniliği barındıramayacak yapısı hem de uç yeniliklerin tüketici tarafından yadırganması, üreticileri hem kendi eski modellerine hem de diğer üreticilerin tasarımlarına benzer tasarımlar kullanmaya itiyor.

Akıllı telefonlarda tek parça metal gövde kullanılmaya başlandığından beri, çoğu tasarım zaten birbirine fazlasıyla benziyor fakat bu durum genelde ayırt edici niteliklerle donatılmış olarak gerçekleşiyor. HTC, her ne kadar kendi mühendislerine ait bir tasarımı yine kendi çalışmalarıyla geliştirmiş olsa da, Apple’ın iPhone 6s modeli daha önce piyasaya çıktığı için kopya iddialarından kurtulamadı.

Apple, bu durumu adete bir fırsata çevirmeye çalışırken her ne kadar büyük bir gerçeği göz ardına iterek komik duruma düşse de, ABD’li tüketicilerin kararında etkili olan teknoloji yayınları çoğunlukla kopya iddiasını HTC’ye ağır ithamlarda bulunarak destekliyor. Bu durum, “Eğer HTC’nin One A9 modeli iPhone 6s’den önce piyasada olsaydı, aynı suçlamaları Apple için de yaparlar mıydı?” sorusunu akla getiriyor.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 2 oy ile 4,00/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.