Google’dan istenmeyen e-posta için nihai çözüm

Google mühendislerinin, Gmail’in istenmeyen e-posta (spam) filtresi için geliştirdikleri yeni yöntem, Google’ın gelişmiş yapay zeka tekniklerini kullanıyor.

Şirket, geçtiğimiz birkaç yıldır, yapay zekada çığır açan “derin öğrenme” tekniklerini geliştirmek için büyük ölçekli beyin simülasyonlarını kullanıyordu. Google, benzeri derin öğrenme yöntemini kullanan yapay zeka uygulamalarını halihazırda, Android konuşma tanıma, Google+ görsel tanımlamada kullanılan “desen tanıma işlevi” ve Youtube video önerilerinde kullanmaktaydı.

Gmail ürün müdürü Sri Harsha Somanchi, Gmail blog sayfasında geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada; Gmail’in gelen kutusuna ulaşabilen spam mail oranının, ortalama yüzde 0,1′den düşük olduğunu, hatalı spam tanımlama oranının ise yüzde 0,05 ortalamayla oldukça başarılı olduğunu belirtmişti.

Somanchi, bununla birlikte Gmail’in spam tespitinde mükemmel olmadığını bildiklerini ekledi ve spam tespit tekniklerini mükemmelleştirme amacıyla Gmail ürününde, Google’ın en son akıllı tespit tekniklerinin kullanılacağını açıkladı.

Kullanılacak yeni gelişmiş yapay zeka teknikleri her kullanıcının farklı tercihlerini tespit edebilecek. Örneğin, haftalık e-posta bildirimlerinin doğrudan spam (istenmeyen ileti) olarak tanımlanması yerine; yeni yapay zeka, kullanıcının alışkanlıklarına bakarak bu tip e-postaları almak isteyip istemeyeceğine karar verecek.

Bununla birlikte eklenen ve toplu e-posta gönderimi yapan şirketleri hedefleyen yeni Postmaster araçları da, atılan e-postaların kullanıcılar tarafından ne sıklıkla spam olarak işaretlendiğine göre şirketlerin e-posta gönderimlerini iyileştirmelerini sağlayarak, istenmeyen e-posta gönderimlerini azaltmayı hedefliyor.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 2 oy ile 4,00/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.