Google, hava balonuyla internet projesi Loon’u hayata geçiriyor

Hava balonlarını kullanarak insanlara mobil internet hizmeti ulaştırmayı hedefleyen Google, Loon Projesi kapsamında yürüttüğü çalışmaları, önümüzdeki yıl hayata geçirmeyi hedefliyor. Loon Projesi, ilk olarak irili ufaklı binlerce adadan oluşan Endonezya’da test sürecine başlayacak.

Hindistan hükumetinin internet erişimini yaygınlaştırmayı hedefleyen girişimleri doğrultusunda, Loon Projesinin test edileceği ikinci ülke ise Hindistan olarak belirlendi. Google bünyesindeki Nest Labs şirketi tarafından bir yılı aşkın bir süredir testleri yapılan Loon Projesi’nin hava balonları, bu süre zarfında havada bulunacağı konum, kalacağı süre ve sinyal yarıçapı konusunda birçok gelişim kaydetti.

Geleneksel internet erişim altyapısına bir alternatif olabileceği düşünülen hava balonuyla internet projesi, daha önce Facebook tarafından da araştırılan bir erişim teknolojisi. İlk olarak, internet altyapısının gelişemediği Hindistan ve binlerce adadan oluşan yapısıyla altyapı sıkıntısı yaşanan Endonezya’nın erişimden uzak bölgelerini internetle buluşturmayı hedefleyen Loon Projesi, 2016 içerisinde her iki ülkede de test edilecek.

Dünya çapında, halen internet erişim imkanı bulunmayan milyarlarca insan yaşamaktayken, Dünya Bankası verilerine göre 1,2 milyar kişilik nüfusu bulunan Hindistan’ın sadece yüzde 17’sinin düzenli internet erişim imkanı bulunuyor. Durum böyle olunca, küresel internet şirketleri ve bölgesel hükumetler işbirliği yaparak, gerek ücretsiz internet erişimi, gerekse düşük maliyetli internet altyapısı teknolojilerini geliştirmeye yoğunlaşıyor.

Loon Projesi’nin hayata geçirileceği ilk ülke olan Endonezya, hem seyrek yapıdaki küçük adalarının çokluğu hem de genişbant internet erişim maliyetlerinin ve dolayısıyla abonelik fiyatlarının halkın alım gücü karşısında oldukça yüksek kalması sebebiyle internet erişim altyapısını yaygınlaştırmakta zorlanıyor. Loon Projesi’nin Hindistan ayağında da durum farklı değil. Hindistan’da internet ağının yetersizliğinin başlıca sorumlusu olarak, gerek genişbant internet gerekse mobil internet abonelik fiyatlarının halkın alım gücü karşısında yüksek kalması gösteriliyor.

Her iki ülkede de hayata geçirilmesi beklenen Loon Projesinin hava balonlarındaki cihazlar, uydu bağlantısı veya karasal vericilerden sağlayacağı internet erişimini; üzerinde bulunduğu bölgede mobil internet bağlantısı olarak geniş kitlelere sunacak. Bu teknoloji, internet erişimi sağlamanın en verimli yöntemi olmasa da, en küçük yerleşim bölgesine dahi ulaşması gereken fiberoptik kablo altyapısının yüksek maliyetleriyle karşılaştırıldığında, geniş bölgelerin tek bir merkezden veya uydudan internete erişebilmesi çok daha düşük maliyetli bir yöntem.

Hem Asya, hem de Afrika kıtasında, internet erişim imkanı bekleyen ve hatta internetle hiç tanışmamış milyarlarca insana internet ulaştırmayı hedefleyen birçok proje ve şirket bulunuyor. Google gibi Facebook da uydudan sağlayacağı internet erişimini, karaya mobil internet olarak ulaştırmayı hedefleyen projeler üzerinde çalışıyor. Facebook, Afrika’nın ücra bölgelerine internet taşımayı hedefleyen bir uyduyu, yaptığı anlaşmayla 2016 ortalarında fırlatmaya hazırlanıyor.

SpaceX şirketiyse Dünya’yı, seri üretim sayesinde düşük maliyetle elde edilmesi hedeflenen binlerce mikro uyduyla kuşatan bir alternatif internet ağı kurmayı hedefliyor. Bu sayede Dünya’nın istisnasız her köşesine kablosuz internet erişimi sağlamayı ve internet altyapısı sorununu kökten çözmeyi hedefleyen SpaceX’in proje kapsamında iki adet test uydusunu (MicroSat-1a ve MicroSat-1b) 2016 içerisinde 625 kilometre irtifadaki yörüngeye yerleştirip ilk testlere başlaması bekleniyor.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 1 oy ile 4,00/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.