Formula E şampiyonası tamamlandı

Bu yıl 2014-2015 sezonuyla ilk defa düzenlenen elektrikli otomobil yarışı şampiyonası Formula E, Londra’da Pazar günü gerçekleşen son yarışla tamamlandı.

Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA) tarafından düzenlenen şampiyonada, tek koltuklu ve elektrikli Formula araçları yarıştı. Yapılması FIA tarafından 2012 yılında tasarlanan uluslararası şampiyona, 13 Eylül 2014’de Pekin‘de düzenlenen yarışla başlamıştı.

Şampiyonanın son yarışından görüntüler

Formula E organizasyonun ilk sezonu olma niteliğine sahip şampiyonanın galibi, Team China Racing adına yarışan Nelson Piquet oldu. Şampiyonada, sadece 1 puan eksikle ikinci olan isim ise e.dams-Renault takımı adına yarışan Sébastien Buemi‘ydi.

Londra’da düzenlenen son yarış ise dramatik bir son etapla final yaptı. Son virajda, e.dams-Renault takımının bir diğer pilotu Nicolas Prost ve Venturi takımından Nick Heidfeld arasındaki birincilik mücadelesi, dramatik bir kazaya sahne oldu. İki pilotun da yara almadığı kazada, Heidfeld’in aracı havada takla atarak bariyerlere çarptı ve ardından attığı birkaç taklanın ardından ancak durabildi. Bu kazanın ardından Londra’daki yarışın galibi ise Virgin Racing takımının pilotu Sam Bird oldu.

Londra yarışında yaşanan kaza

Düzenlenen ilk Formula E organizasyonu olarak önemli bir yere sahip şampiyona, hızla gelişmekte olan elektrikli otomobil teknolojisine dikkat çekti. Her biri 30kWh elektrik depolama kapasitesine sahip lithium-ion bataryalara sahip olan araçlar, ilk yarışa özel olarak birbirinin tamamen aynı olan Spark-Renault SRT_01E modeliydi.

2015-2016 sezonunda takımlara, bataryadan tekerlere kadar olan unsurlarda değişiklik yapma imkanı tanınacak. Bu da elektrikli motorlar, güç çevrim ünitesi, soğutma sistemi ve vites kutusu gibi güç aktarım organlarından oluşuyor. Takımlar şimdiden önümüzdeki sezon için yapacakları değişiklikler üzerinde çalışmalar yürütüyorlar ve bazı takımlar gücün aktarıldığı arka tekerler için tek bir elektrik motoru yerine, daha küçük iki motor kullanacağını açıkladı.

Elektrikli araçların geliştirilmesinde önemli bir rol alacak şampiyona, 3. sezonu olacak 2016-2017 şampiyonası için takımların kendi bataryalarını kullanmasına da izin verecek. Böylece takımlar hem araçlarının geliştirilmesinde, hem de elektrikli otomobil teknolojisinin ilerlemesine tam katkı sağlayabilecek.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 3 oy ile 4,33/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.