Facebook, Afrika’ya interneti uydu ile götürecek

Geçtiğimiz ay, konuk katılımcı olarak Birleşmiş Milletler’in 70. dönem genel kurul toplantısında konuşan Facebook’un sahibi ve CEO’su Mark Zuckerberg, Dünya halklarının internete erişim hakları hakkında bir konuşma gerçekleştirmişti. Bu konuşmada, internete erişim imkanının, yoksulluğu azaltan bir faktör olabildiğine değinen Zuckerberg, dünyadaki tüm insanlar için internet erişiminin, temel hak olması gerektiğini savunmuştu.

Halen dünya nüfusunun üçte ikisinin internete erişimi olmadığı günümüzde, özellikle yoksulluk ve altyapı yetersizliği dolayısıyla internete erişim imkanı bulunmayan insanları, internetle buluşturmakta kararlı görünen Zuckerberg, bu konuda gerek Facebook bünyesinde, gerekse kurucusu olduğu Internet.org projesi kapsamında çalışmalar yürütmekte.

Internete erişim imkanı bulunmayan veya yoksulluk sebebiyle internet kullanamayan dünya halklarını hedefleyen Internet.org, bu insanlara ücretsiz olarak sınırlı temel erişim ve düşük maliyetli kablosuz internet erişimi sağlamayı hedefliyor. Internet.org, yürüttüğü proje kapsamında bazı ülkelerde, mobil operatörler ile yapılan anlaşmalarla, sınırlı internet erişimini halihazırda ücretsiz olarak sunuyor. Internet.org, ayrıca uydudan internet erişimi teknolojilerini geliştirmek için yeni teknolojilerin geliştirilmesine de yatırım yapıyor.

Internet.org projesi kapsamında gerçekleşen söz konusu anlaşmayla, Doğu, Batı ve Güney Afrika halklarına uydudan internet ulaştıracaklarını açıklayan Internet.org, proje için Fransız uydu işletmecisi Eutelsat ile anlaştıklarını duyurdu. Kuruluş adına konuşan, Internet.org’un başkan yardımcısı Chris Daniels, Facebook’un hedefinin tüm dünyaya ulaşmak olduğunu ve uyduların, Afrika halklarını internete kavuşturma önündeki engelleri aşmada çok önemli bir rolü olacağını belirtti.

Çok yıllık bir anlaşma ile sağlanan bu işbirliği kapsamında internet erişimi göreviyle uzaya fırlatılacak uydunun yapımı işini, İsrail’li uydu üreticisi Spacecom‘un gerçekleştireceği bildirildi. AMOS-6 adını taşıyacak iletişim uydusunun, 2016’nın ikinci yarısından itibaren, Doğu, Batı ve Güney Afrika bölgelerinde internet erişimi sağlaması hedefleniyor.

Internet.org, Asya ve Afrika’nın yanı sıra, Güney Amerika’daki internet erişimi olmayan milyarlarca insanı internete ücretsiz veya düşük ücretlerle bağlamayı hedefleyen bir organizasyon. Daha önce Facebook bünyesinde bu hedefe yürüyen Zuckerberg, Facebook’un internet erişiminde tekelleşme çabası içinde olduğu eleştirileri sonunda Internet.org adlı organizasyonu kurmuştu.

Internet.org halihazırda anlaşmalı mobil operatörler aracılığıyla sağladığı ücretsiz internet erişimini, akıllı telefonlar için geliştirdiği ve internete sınırlı olarak erişim sağlayan bir mobil uygulama ile sağlıyor ve bu durum, haksız rekabete yol açtığı ve internetin tarafsızlığı ilkesini ihlal ettiği iddialarıyla Zuckerberg’i eleştiri oklarının hedefine oturtuyor. Zira sınırlı ücretsiz erişim, sadece Internet.org tarafından seçilen içeriği ve siteleri kapsıyor ve bu sitelerden birisi de Facebook.

Dünya çapında ücretsiz internet erişimi için çaba gösteren sadece Internet.org değil. Geçtiğimiz günlerde Hindistan hükümeti Google ile bir anlaşma yapmış ve ülke genelinde 400’ün üzerindeki tren istasyonunda ücretsiz Wi-Fi internet erişimi sağlamak için işbirliği içerisine girmişti. Ayrıca geçtiğimiz yıl, Tesla Motors ve SpaceX şirketlerinin sahibi ve CEO’su olan Elon Musk’da, mikro uydulardan oluşan küresel bir uydu ağı ile tüm dünyada ücretsiz internet erişimi sağlamayı hedeflediği bir projeyi açıklamıştı. Bu projeyle ilgili haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 1 oy ile 3,00/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.