Elektrikli uçak Airbus E-Fan, Manş Denizi’ni geçti

İlk uçuşunu 11 Mart 2014 tarihinde yapan ve Airbus’ın elektrikle çalışan uçak geliştirme çalışmasının ilk ürünü olan E-Fan modeli prototip uçak, bu sabah Manş Denizi’ni başarıyla geçti. Uçuşun pilotluğunu, aynı zamanda uçağın tasarımcısı da olan Didier Esteyne gerçekleştirdi.

Airbus şirketinin prototip aşamasında olan E-Fan modeli uçakla gerçekleştirilen ve 52 kilometre süren uçuş, yaklaşık 160 km/s hızla gerçekleştirildi. Çift motorlu olan ve gücünü Lityum Polimer bataryalardan alan iki kişilik prototip uçağın batarya ömrü ise sadece 50 dakikaydı. E-Fan’ın 2017’de piyasaya çıkacak iki kişilik modelinde ise 2 saatlik batarya ömrü sağlaması planlanıyor.

Gerçekleşen bu uçuş, Manş Denizi‘ni geçen ilk elektrikli uçak olması amaçlanarak yapılmıştı. Ancak Airbus, son dakikada bir sürprizle karşılaştı ve şirketin elektrikli uçağı, Manş Denizi’ni geçen ilk elektrikli uçak olmayı başaramadı. Airbus, bu uçuşu engellemek için girişimde bulunduysa da, daha önceden uçuş izin başvurusunu tamamlayan ve ek bir izne ihtiyaç duymayan Fransız pilot Hugues Duwal’a engel olamadı.

Bunun sonucunda sadece batarya gücünü kullanarak Manş Denizi’ni geçen ilk uçak, Airbus’dan önce davranarak uçuşu gerçekleştiren Hugues Duwal’ın kullandığı Cri Cri modeli tek kişilik ve ev yapımı bir elektrikli mini uçak oldu.

Airbus E-Fan’ın özellikleri

Bugün Manş Denizi’ni aşan uçuşu gerçekleştiren E-Fan modeli, geliştirme aşamasındaki prototip bir uçak. İlki 2017 yılında piyasaya çıkması planlanan elektrikli uçağın geliştirilmesi aşamasında tasarlanan bu prototip, planlanan ilk model gibi iki kişilik bir uçak.

Airbus E-Fan, 2.0 ve 4.0 adlarında iki ticari modelle piyasaya çıkacak. E-Fan 2.0 modelinin ilk uçuşunu, 2017 yılında yapması bekleniyor. Bu model iki kişilik olacak ve batarya ömrü iki saatlik bir uçuşa yeterli olacak. Uçağın azami hızının 220 km/s ve azami uçuş ağırlığının 550 kg olması planlanıyor. İki kişilik olacak bu model, ticari pilot eğitimlerinde kullanılacak.

E-Fan 4.0 modelinin ise 2019 yılında ilk uçuşunu gerçekleştirmesi bekleniyor. İlkinin aksine 4 kişilik olacak bu uçağın, bataryaya ek olarak üzerinde bulunan elektrik jeneratörü ile uçuş süresini üç buçuk saate çıkarması bekleniyor.

Airbus’ın elektrikli uçak projesindeki nihai hedefiyse 90 kişilik bir elektrikli ticari yolcu uçağı tasarlamak. Bölgesel kısa mesafe uçuşları hedeflemesi beklenen ve henüz tasarım aşamasında olan konsept uçağın adıysa E-Thrust. Bu model içinse şirket tarafından henüz tahmini bir “ilk uçuş” tarihi verilmedi.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 5 oy ile 3,80/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.