Kolonileşme, Ay’da devam ediyor: Anno 2205

Anno Serisi Nasıl Başladı?

Yeni Dünya’nın keşfedildiği dönemde ve kolonileşmenin altın çağında, Anno 1602 ile başladı macera. Küçük bir ahşap gemiyi dolduran bir avuç yerleşimci olarak, okyanusun bilinmezliğinde başladığımız oyunda, keşfettiğimiz ilk adaya yerleşerek başlıyorduk maceramıza.

İlk bilgisayarımda oynadığım ve beni şehir kurma simülasyonlarıyla tanıştıran oyundu bu. Tam adı “Anno 1602: Creation of a New World” olan oyunu, Avusturya’lı küçük bir yapımcı şirket olan Max Design, 1998 yılında Avrupa’da piyasaya sürdü ve böylece bu efsanevi oyun serisini başlattı.

Anno 2205’i artıları ve eksileriyle değerlendirdiğimiz inceleme yazımız burada:
Anno 2205 çıktı! İşte, artı ve eksileriyle yeni Anno

Anno’nun Tarihi

Anno, askeri unsurlar da barındıran ancak adalarda kurduğumuz küçük şehirlere ve şehrin insanlarına odaklanan bir oyun serisidir. Küçük bir şirketten gelen bu oyun yavaş da olsa Dünya çapında bir üne kavuşup, tam 2 milyon lisanslı kopya satarak, Avusturya’dan çıkan en başarılı bilgisayar oyunu olmuştu.

Bu başarının ardından devam oyunu olan ve daha sonra serinin isimlendirilmesinde gelenek haline gelmiş olan 99 yıl fark ile isimlendirmeyi başlatan, 2003 çıkış tarihli Anno 1503 oldu. İkinci oyun, bu değerli serinin yaratıcısı olan Max Design tarafından geliştirilen son Anno oyunuydu. Yapımcı şirket, 2004 yılında önce programcılarını işten çıkardı ve ardından kurucuları tarafından kapatıldı.

Serinin üçüncü oyunu, bu kez ilk oyunun adına, artı yönde 99 yıl eklenen Anno 1701 oldu. Bu oyun, serinin yapımcılığını devralan, Alman şirket Related Designs tarafından geliştirilerek, 2006 yılında oyun severlerle buluştu.

Anno Serisinin Değişimi

Seriyi, 2009 yılında gelen Anno 1404 takip etti. Kuzey Amerika’da “Dawn of Discovery” ismiyle pazarlanan ve bilinen Anno 1404, serinin hayranları tarafından yadırganan ve pek de tutulmayan birçok yenilikle geldi.

Yapımcı şirketin hisselerinin Ubisoft’a geçtiği ve yapım sürecine Ubisoft’un Blue Byte stüdyolarının ortak olduğu Anno 1404; oynanıştan isimlendirmeye kadar, seride geleneksel hale gelmiş olan ve Anno’yu Anno yapan bir çok şeyin sonunu getirdi. Bu oyunla birlikte, ahşap gemilerin, gemi toplarının ve kılıçların dönemine de veda edildi ve Anno geleceğe açıldı.

Anno 2205

Anno Geleceğe Açıldı

Anno serisinin kolonileşme çağını ve daha bir çok şeyi terk edip, geleceğe açıldığı ilk oyun Anno 2070 oldu. Kolonileşme tabanlı anlayışını devam ettiren oyun, küresel ısınmanın tüm kutup buzlarını eriterek deniz seviyesinde ciddi yükselmeye sebep olduğu bir gelecekte başlıyordu.

Oyunda kısaca, eskinin yüksek arazileri, şimdinin küçük adaları olan kara parçalarına füturistik gemilerle gelerek yerleşiyor ve bilim-kurgu filminden çıkmış görünen yapılar ve araçlarla yaşıyor, gelişiyor ve savaşıyorduk. Anno 2070, Anno serisi hayranları tarafından yerden yere vurulmuş, UPlay’i zorunlu kılan ve saç baş yolduran DRM korumasıyla diğer oyuncular tarafından da ciddi eleştiriler almıştı.

Şimdi Sıra Uzayda: Anno 2205

Anno 2070’de, adalar üzerine kurduğumuz şehirlerin yanında deniz altındaki kaynakları sömürmek amacıyla da çeşitli su altı yapıları inşa edebiliyorduk. Serinin, bu yıl gelecek son oyununda ise su altına inmek yerine uzaya çıkıyor ve Ay’ın kaynaklarını sömürmeye girişiyoruz.

Anno 2205, önceki oyundaki füturistik yapıyı daha da öteye taşıyor ve oyunun temel unsuru olan şehir kurma simülasyonu kısmında; uçan arabaların yollarda (!) gezdiği, gökdelenlerle dolu bloklardan oluşan ultra modern şehir görüntüleriyle bizi karşılıyor.

Oyundaki Dünya, yine önceki oyunda olduğu gibi; siyasi veya etnik olarak bölünmüş ülkelerden ziyade, kapitalist şirketlere bölünmüş durumda. Oyuncu olarak, dünyadaki halkın, kendimize bağlı kısmını yöneten ve artık Dünya’nın olduğu kadar Ay’ın da kaynaklarını sömürmek için yarışan başkanı rolündeyiz.

Anno 2205’de göze çarpan şey, oyunun başında Dünya’da şehirler kurduğumuz ve Ay’ın kaynaklarına ulaşmak yolunda rakiplerimizle bir uzay yarışına girdiğimiz oluyor. Bir kez gerekli şartları tamamlayıp Ay’a tesisler kuracak aşamaya geldiğimizde ise, oyun çoklu oturumlu bir hal alıyor.

Anno 2205 Ay Kolonisi

Bu durum, Anno serisinde alışılagelmiş tek harita üzerinde oynanan oyun sisteminden farklı bir yaklaşım getirilmesini gerektirmiş. Klasik tek harita üzerindeki oynanış yerine, yeni oyunda uzay görünümüne geçiyor ve buradan Dünya’daki veya Ay’daki yerleşim yerlerimizden birini seçerek oraya geçiş yapıyoruz.

Dünya ve Ay üzerindeki çok sayıdaki yerleşim birimleri arasındaki kaynak aktarımı ve ticaret yapmanız gerekiyor ki zaten Anno serisinin vazgeçilmez unsuru sömürülen dış kaynaklar ve yapılan ticaret yoluyla halkınızı mutlu etmektir. Ay üzerindeki yerleşimimiz de zaten bu temelde gelişiyor.

Anno 2205’deki hemen hemen her binanın çalışması için enerjiye ihtiyaç bulunuyor. Dünya’daki sınırlı enerji kaynaklarının aksine, Ay’da bulunan Helium-3, füzyon reaktörlerini çalıştırarak, Dünya’nın ve uçan arabaların ihtiyacı olan enerjiyi sağlıyor.

Anno serisinde her zaman arka planda kalmış olsa da oyunun vazgeçilmez parçası olan ve güç kullanarak çözmek durumunda kaldığımız sorunlarda devreye giren askeri unsurların, bu oyundaki varlığı konusunda henüz hiçbir görsel yayınlanmış değil. Ancak, oyunun yapımcısı olan Ubisoft’un Blue Byte stüdyolarından Dirk Riegert’ın açıklamalarına göre, oyunda askeri unsurlar da yer alacak.


Anno 2205 Trailer Videosu

Anno 2205 Çıkış Tarihi ve Beta Sürümü

Anno 2205, 3 Kasım 2015 tarihinde oyunculara sunulacak. Oyunun indirilebilir iki farklı versiyonu ve koleksiyonculara özel hediyeler barındıran özel bir kutulu versiyonu bulunuyor. İndirilebilir versiyonlar, “Standart” ve “Gold Edition” olarak isimlendirilmiş.

“Gold Edition” paketinde, standart pakete ek olarak “Season Pass“, oyunun sanat çalışmalarını içeren kitapçık ve oyun müzikleri bulunuyor. Gold ve Collectors Edition içerik listesinde yazan Season Pass’ın neler getireceği konusunda net bir açıklama bulunmamakla birlikte, oyunun gelecekte çıkacak genişletme paketine veya indirilebilir içeriklere erişim imkanı vermesi bekleniyor.

Oyunun herhangi bir versiyonu ön-sipariş yoluyla satın alındığında ayrıca, oyunun çıkış tarihinden önce, kapalı beta versiyonunu oynayabilmenize imkan veren anahtar kodu hediye ediliyor. Oyunun kutulu versiyonu Collectors Edition’ın ülkemizde satışa sunulup sunulmayacağı belli değilken, dijital sürümü Steam üzerinde ön siparişe açılmış durumda. Steam üzerinde Türkiye için ön sipariş vermeniz durumunda, oyunun standart sürümüne 138 TL, “Gold Edition” sürümüne ise özel indirimle 161 TL fiyatla sahip olmanız mümkün. Oyun şu an için sadece Windows PC platformunda yer alacak. Oyunun en düşük veya önerilen sistem gereksinimleri için henüz resmi açıklama yapılmadı.

Güncelleme: Anno 2205 sistem gereksinimleri, oyunun çıkmasına bir aydan az bir zaman kala, 7 Ekim’de resmi olarak yayınlandı. Anno 2205 resmi sistem gereksinimlerini aşağıda görebilirsiniz. Oyunu en düşük ayarlarda sorunsuz oynayabilmek için en düşük sistem tablosunda belirtilen donanımın dengi performansa sahip donanıma ihtiyacınız olacak.
En Düşük Sistem Önerilen Sistem
Intel CPU  Core i5 750  Core i5 2400s
AMD CPU AMD Phenom II X4  AMD FX 4100
Nvidia GPU GeForce GTX 460 (1GB)  GeForce GTX 680 (2GB)
AMD GPU Radeon HD5870 (1GB) Radeon HD7970 (2GB)
RAM 4 GB 8 GB
İşletim S. 64 Bit Windows 7 SP1/8.1/10 64 Bit Windows 7 SP1/8.1/10
Disk Alanı 35 GB 35 GB
DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 15 oy ile 4,80/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.