Çıkış tarihi ve detaylarıyla, RollerCoaster Tycoon World

Koltuğunuza binin, emniyet barını indirin ve heyecan dolu bir eğlenceye hazırlanın; RollerCoaster Tycoon’ın hız trenleri ve heyecan verici eğlence araçlarıyla dolu tema parkı dünyasına giriyoruz.

Uzun soluklu bir oyun serisi olan RollerCoaster Tycoon, yepyeni ve capcanlı grafiklerle süslenmiş son oyunuyla geliyor. Yeni oyunun yapımcısı, serinin bir önceki oyunu RollerCoaster Tycoon 3’ün de arkasında olan Atari iken, oyunun geliştirilmesini Kanada’lı Nvizzio Creations üstlenmiş.

Serinin hayranları tarafından, tanıtım videosunun yayınlandığı 2014’ün Ağustos ayından beri merakla beklenen RollerCoaster Tycoon World, yaşadığı ertelemelerin ardından nihayet kesin olarak bilgisayarlarımıza geliyor.

RollerCoaster Tycoon World’un Geliştirilme Süreci

Aslında oyunun geliştirilme sürecinde çok ciddi değişiklikler ve aksaklıklar yaşandı. Oyunun yapım sürecinin verildiği ilk oyun stüdyosu olan Pipeworks Software, çıkardığı iş ile Atari’yi memnun edememiş olsa gerek ki, 2014’ün Aralık ayında oyunun geliştirilme işi, Area 52 Games şirketine devredildi. Yapım sürecini devralan Area 52 Games tarafından, 2015 başlarında piyasada olacağı açıklanan oyun için yayınlanan kısa tanıtım videosu, oyun severlerden çok ağır eleştiriler almıştı.

Bazı eleştiriler, 2015 başında çıkması beklenen oyunun grafiklerinin, 10 yılı aşkın bir süre önce piyasaya çıkmış olan 2004 yapımı RollerCoaster Tycoon 3‘den bile kötü olduğu yönündeydi. Bunun üzerine Atari, RollerCoaster Tycoon World’ün yayınlanan görüntülerinin Pre-Alpha sürümüne ait olduğu ve henüz tam çözünürlük ve detayları barındırmadığını açıkladı.

Atari’nin bu açıklamasına rağmen bir süre sonra yayınlanan kısa videoda, Area 52 Games şirketinin adının geçmediği hayranların dikkatinden kaçmadı ve bir süre sonra yapılan açıklamayla, oyunun geliştirme işinin başka şirkete devredildiği açıklandı. Bu şirketin, Kanada’lı Nvizzio Creations adlı bir oyun stüdyosu olduğu bir süre sonra ortaya çıktı.

RollerCoaster Tycoon World oyununa ait yeni tanıtım görüntüleri yayınlandığında ilk dikkat çeken şey, yapım işini devralan Nvizzio Creations tarafından, tüm grafiklerin adeta baştan tasarlandığı oldu. Şirketin, geliştirme sürecine ilişkin yayınladığı sahne arkası videosunda, devraldığı projeyi tutkuyla yürüttüğü görülen Nvizzio Creations, RollerCoaster Tycoon serisinin beğenilen tüm yanlarını tek bir oyunda başarıyla bir araya getirmiş görünüyor.

RollerCoaster Tycoon World

RollerCoaster Tycoon World’ün Getirecekleri

RollerCoaster Tycoon World, göründüğü kadarıyla 1999 yılındaki ilk oyunda olduğu gibi, oyuncuya inanılmaz bir özgürlük sunarak, hayal edilen tüm tasarımların oyuna yansıtılabilmesi için tasarlanmış. Oyunla ilgili açıklanan bilgilere göre oyunda, tüm arazi ve su oluşumları düzenlenebilecek ve oyuncular hayallerinde parkı yeni oyunda eksiksiz biçimde hayata geçirebilecekler.

Oyunun temel unsurlarından olan hız trenlerinin tasarım süreci de, kullanıcıya her türlü kolaylığı sağlayacak inşa arayüzü ile gelecek. Oyundaki hız trenleri ve daha bir çok unsur tamamiyle kişiselleştirilebilir olacak. Ayrıca gelişmiş fizik hesaplamaları içeren oyun motoru sayesinde, hız trenleri gibi tasarımlarda fizik kuralları da önemli bir unsur olacak. Bu da örneğin hem hız trenlerinizin raylarda kalıp kalmayacağını, hem de bunlara binecek olan ziyaretçilerinizin nasıl etkileneceğini doğrudan belirleyecek.

Oyunun bir diğer değişmez unsuru da elbette simülasyon özellikleri. Temelde bir tema parkı yönetim simülasyonu olan RollerCoaster Tycoon serisi, yeni oyun olan RollerCoaster Tycoon World’de bunu bir adım öteye taşıyacak. Oyunda, parkın tüm yönetimsel ve finansal işleyişinin kişiselleştirilebileceği mikro-yönetim araçları yer alırken, ziyaretçiler de gelişmiş simülasyon teknikleriyle canlandırılacak.

Örneğin tüm parkın sahip olduğu temayı takip eden bütünleşik tasarıma sahip olması ziyaretçilerin parka olan ilgisini ve atmosferin çekiciliğini artırırken, birbirinden farklı temaların bir arada yer alması ilgiyi ve beğeniyi düşürecek.

RollerCoaster Tycoon World, yine bir önceki oyun olan RollerCoaster Tycoon 3’de olduğu gibi, parkı bir ziyaretçi olarak üç boyutlu olarak gezmenize ve parkınızdaki tüm araçlara binmenize olanak tanıyacak.

Seride bir yenilik olarak, RollerCoaster Tycoon World’de çevrimiçi unsurlara yer verilecek. Sosyal medya entegrasyonunun yanında, arkadaş listesi ve arkadaşlarınızın parklarını ziyaret edebilme imkanı bulunacak. Ayrıca diğer oyuncuların istatistiklerini görmenize olanak tanıyan listeleme özellikleri de oyunda yer alacak. Tüm bunlara ek olarak, Steam Workshop desteği ile oyun içindeki tasarımların başka oyuncularla paylaşılabilmesi özelliği, oyundaki en önemli paylaşım imkanı olarak yer alacak.

RollerCoaster Tycoon World

Kısaca RollerCoaster Tycoon Tarihi

31 Mart 1999 tarihinde, Windows PC platformunda piyasaya çıkan ilk oyun olan RollerCoaster Tycoon ile başladı seri. İlk oyun, serinin yaratıcısı ve fikir babası Chris Sawyer önderliğinde çalışan MicroProse tarafından geliştirildi. Daha sonra 2 farklı genişletme paketi yapılan oyun, 2002 yılında tüm ek paketleri barındıran Gold sürümü ile raflarda yer aldı. RollerCoaster Tycoon, PC sürümünün başarısının ardından Xbox sürümü ile oyun severlere sunulmuştu.

Serinin ikinci oyunu olan RollerCoaster Tycoon 2, yine serinin yaratıcısı olan Chris Sawyer önderliğinde, bu kez Infogrames ekibiyle geliştirildi. İlk oyuna göre fazla bir geliştirme barındırmayan RollerCoaster Tycoon 2, ilk oyun ile aynı olan 2 boyutlu grafik motoruna sahipti. Bu oyuna da ilkinde olduğu gibi 2 farklı genişletme paketi yayınlandı. Daha sonra hem bu 2 genişletme paketi hem de orijinal oyunun yer aldığı tek bir paket hazırlanarak (Triple Thrill Pack) oyun severlere sunuldu.

Üçüncü oyunun ismi de seriyi bozmadı ve RollerCoaster Tycoon 3 adıyla pazarlandı. 2004 yılının sonlarında piyasaya çıkan RollerCoaster Tycoon 3, serinin ilk 3 boyutlu grafiklere sahip oyunu oldu. Tüm hakları Atari tarafından satın alınarak geliştirilen serinin üçüncü oyununun geliştirme ekibinde, ilk iki oyunun aksine Chris Sawyer yer almadı.

RollerCoaster Tycoon World

Serinin üçüncü oyunu için tamamen farklı bir anlayış ve yapı geliştiren Atari, serinin hayranları tarafından ağır şekilde eleştirilen bir oyun ortaya çıkardı. Yaptığı köklü değişikliklere rağmen isimlendirmede olduğu gibi ek paket konusunda da geleneği devam ettiren Atari, RollerCoaster Tycoon 3 için, 2 farklı ek paket yayınladı ve daha sonraki yıl hepsinin bir arada yer aldığı bir paket olarak oyun severlere sundu. RollerCoaster Tycoon 3, Windows PC’nin yanı sıra, Mac OS X sürümüyle piyasaya sürülmüştü.

Üçüncü oyundan çok uzun bir süre sonra, 2012 yılında seriye yeni bir oyun geldi: RollerCoaster Tycoon 3D. Bu oyun, o güne kadar PC oyunu olarak bilinen RollerCoaster Tycoon serisi için ilk konsol oyunu denemesi olarak geldi. Nintendo 3DS adlı el konsolu için tasarlanan bu oyun, oldukça basit grafiklere ve oldukça basitleştirilmiş bir oynanışa sahipti.

RollerCoaster Tycoon 4 Mobile, seriyi devam ettirme iddiası olsa da sadece mobil platformlar için yayınlanmayı seçen, arada kalmış bir oyundu. Nisan 2014’de sadece iOS platformunda oyunculara sunulan ve On5 Games şirketi tarafından geliştirilen ücretsiz mobil oyun, ağır şekilde kullanılan oyun-içi satın alma öğeleri ve uzun bekleme süreleri nedeniyle eleştirildi. Oyun daha sonra Ekim 2014’de, Android sürümüyle yayınlandı.

RollerCoaster Tycoon World

RollerCoaster Tycoon World Çıkış Tarihi ve Fiyatı

Yaşadığı gecikmeler ve yapımcı değişikliklerinin ardından nihayet sağlam bir şekilde gelen RollerCoaster Tycoon World, Nvizzio Creations oyun stüdyoları tarafından, Atari için geliştirilmekte.

Atari tarafından 10 Aralık 2015 (Çıkış Tarihi, 2016 başları olarak güncellendi) tarihinde piyasada olacağı açıklanan RollerCoaster Tycoon World, Steam üzerinde ön-siparişe açılmış durumda. Oyun için ön-sipariş verenler, oyunun çıkışından önce iki farklı hafta sonunda yapılacağı açıklanan Açık-Beta testlerine katılma şansı bulacak. Birisi Ekim, diğeri ise Kasım ayında gerçekleşecek olan Beta testlerinin ilki, hız treni inşa motorunu kapsarken, ikinci test tüm oyunu kapsayacak.

Steam üzerinde ön-sipariş süreci devam eden RollerCoaster Tycoon World, standart sürümüyle 75 TL fiyatla satın alınabilirken, Deluxe Edition paketi 89 TL olarak belirlenmiş. Ayrıca, RollerCoaster Tycoon World yanında, şimdiye dek piyasaya çıkmış tüm RollerCoaster oyunlarını içeren bir pakete de, küçük bir fark ödeyerek, 109 TL fiyatla ulaşabilmek mümkün. Oyunun, henüz tüm detayları barındırmayan resmi sistem gereksinimlerini aşağıda bulabilirsiniz.

RollerCoaster Tycoon World Sistem Gereksinimleri

En Düşük Sistem Gereksinimi
İşlemci (CPU) 2.3 Ghz Core i5 veya eşdeğeri
Ekran K. (GPU) 1 GB bellekli bağımsız GPU
Hafıza (RAM) 4 GB
İşletim S. 64 Bit Windows 7/8/10
Disk Alanı 10 GB
DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 6 oy ile 4,83/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.