Batman: Arkham Knight, son güncellemeyle de düzelmedi

PC sürümüyle çıkışının ardından inanılmaz oyun içi hatalar, çökme ve hatta açılmama sorunlarıyla PC oyun tarihinin sayılı fiyaskoları arasına girmeyi başaran Batman: Arkham Knight; 23 Haziran 2015 tarihinde Steam’de satışa sunulmasından kısa bir süre sonra, yoğun şikayetlerle satıştan kaldırılmıştı.

Yaşanan sorunlar o kadar büyük boyuttaydı ki, oyunu satın alıp indirenlerin çok büyük bir kesimi oynamayı başaramamış ve yapımcı şirket, oyunu satın alanlara geri ödeme yapmayı kabul ederek, satıştan kaldırılmasını sağlamıştı. Yaşanan bu fiyasko, konsollar için geliştirilip, acemice PC’ye aktarılan oyun fiyaskolarından en büyüğü olmuştu.

Böylelikle PC versiyonu satıştan kaldırılan Batman: Arkham Knight, uzunca bir onarım sürecinin ardından (yaklaşık 3 ay) Ekim sonunda Steam üzerinde yeniden satışa çıkmıştı. Oyuncular, Türkiye fiyatıyla 149TL bedelle ve tam 3 aylık düzeltme ve yama sürecinden sonra yeniden satışa çıkan Batman: Arkham Knight’ı sorunsuz bir oyun deneyimi sunacağı düşüncesiyle satın aldıklarındaysa, yine bir çok sorun ve hata ile karşılaşarak büyük hayal kırıklığı yaşamıştı.

Bunun üzerine Batman: Arkham Knight’ın yayıncısı Warner Bros. Interactive Entertainment, yeni bir para iadesi programı başlattı. Oyunu dijital olarak satın alanların para iadesi gerçekleşirken, fiziksel kopya yani kutulu alanlar için de satın aldıkları mağazalara, 31 Aralık tarihine kadar iade etme şansı tanındı.

Oyunun 28 Ekim’deki ikinci çıkışının ardından, önce Windows 10 kullanıcılarına, oyunda sorun yaşamamaları için tam 12GB RAM öneren bir açıklama ve ardından sayısız düzeltme/güncelleme içeren 5 ayrı güncelleme paketi yayınlandı.

Batman: Arkham Knight

Batman: Arkham Knight’ın Kasım Güncellemesi de Çare Olmadı

PC versiyonu için hazırlanan son güncelleme geçtiğimiz haftalarda, yani 24 Kasım’da yayınlanmıştı. Tüm bu güncellemelere rağmen oyunda yaşanan FPS düşüşleri, düşük kaplama kalitesi, çözünürlük sorunları, donmalar, ses problemleri ve bazı kullanıcıların yaşadığı açılmama sorunları devam ediyor. Ayrıca oyuncular tarafından, son güncellemeye rağmen düşük kaplama kalitesinde bile, 2GB ekran kartı belleğinin yetersiz kalabildiği bildiriliyor.

Görünen o ki, hem RAM hem de VRAM konusunda oldukça iştahlı olan Batman: Arkham Knight’ı sorunsuz oynamak için önerilen sistem gereksinimlerinde belirtildiği gibi, ekran kartı belleğinin de en az 3GB olması gerekli. Buna ek olarak, Windows 10 kullanıcılarına özel olarak yayıncı tarafından yapılan bir açıklamaya göre, önerilen sistem belleği (RAM) tam 12GB.

Kısacası ilk çıkışı olan 23 Haziran tarihinden bugüne (3 Aralık) kadar, sorunları ve özellikle olağan dışı RAM ve VRAM iştahı düzeltilememiş olan Batman: Arkham Knight’ı oynamak isteyenler, ya üst düzey bir oyun bilgisayarı edinmeli, yada daha kısa ve ucuz yoldan Xbox One veya PS4 konsollarından birinde, sorunsuz Batman: Arkham Knight’ın keyfini sürmeli.

Tabi ki bu oyun için konsola geçecekseniz, hala şansınız varken PC versiyonunu iade etmeyi unutmayın. Zira, oyunun konsol versiyonu geçtiğimiz yıldan başlayarak bir çok oyun dergisince çok sayıda kategoride yılın en iyisi olarak nitelendirildi. Ödül organizasyonlarındaysa, konsol sürümündeki başarısıyla The Game Awards ve Golden Joystick ödüllerinde yine bir çok dalda aday gösterilen Batman: Arkham Knight; sorunları giderilmek yerine, birbiri ardına çıkarılan DLC paketlerine boğulan PC sürümüyle, en fazla yılın fiyaskosuna aday olabilecek gibi görünüyor.

Batman: Arkham Knight Sistem Gereksinimleri

En Düşük Sistem Önerilen Sistem
Intel CPU Core i5-750 Core i7-3770
AMD CPU Phenom II X4 965 FX-8350
Nvidia GPU GeForce GTX 660 (2 GB) GeForce GTX 760 (3 GB)
AMD GPU Radeon HD 7870 (2 GB) Radeon HD 7950 (3 GB)
RAM  6 GB* 8 GB*
İşletim Sis. 64Bit Win 7 SP1, Win 8.1* 64Bit Win 7 SP1, Win 8.1*
Disk Alanı 45 GB 55 GB
*Önerilen işletim sistemi listesinde yer almayan Windows 10 kullanıcılarının sorunsuz oynayabildiği sistem belleği miktarı, yayıncı tarafından 12GB olarak bildirildi. Kaynak: Steam
DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 3 oy ile 5,00/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.