Anno 2205 çıktı! İşte, artı ve eksileriyle yeni Anno

Sadece bir şehir kurma oyunu serisi olmayan Anno, bir RTS oyunu olarak Age of Empires tarzı, tamamen askeri tabanlı bir oyun serisi de değil. Seri olarak değerlendirdiğimizde, kendine has bir kulvara yerleştirebileceğimiz Anno oyunları, mikro-yönetim unsurlarıyla dolup taşan ve çok yönlü bir strateji oyunu olsa da şehir kurma tarafı ağır basan oyunlar olmuştur.

Anno 2205, mikro-yönetim unsurları azaltılmış ve oyun basitleştirilmiş olsa da genel olarak ince detaylarla sıkça ilgilenmeniz gereken bir oyun olarak serinin geleneğini bozmamış diyebiliriz. Ancak basitleştirmenin Anno serisinin genel çizgisini koruyan bir oyun olan Anno 2205 için ne kadar olumlu olduğu tartışılır.

Anno 2205’in detaylarına inmeden önce; eğer Anno serisinin geçmişiyle ilgileniyorsanız, TeknoBilig olarak Anno serisine özel daha önceden hazırladığımız yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kolonileşme Ay’da Devam Ediyor: Anno 2205

Anno 2205’in Seriye Getirdikleri

Serinin hakları Ubisoft’a geçtikten sonra klasik temayla çıkarılan Anno 1404’den beklenen başarı sağlanamayınca şirket, Anno serisine bir yenilik gerektiğine karar vermiş ve seriyi geleceğe taşıyarak Anno 2070 oyununu piyasaya sürmüştü. Eleştirilen yanlarıyla birlikte önemli beğeni toplamayı da başaran Anno 2070’in ardından seri geleceğe bir adım daha attı ve Anno 2205 duyuruldu.

Anno 2205
Anno serisinde alışılageldiği üzere, Anno 2205’de de konut bölgeleri basmakalıp görünümden kurtulamamış.

Anno 2205’in en büyük yeniliği şüphesiz, bugüne kadar tüm Anno oyunlarında aynı kalan, tek harita üzerinde oynanan oyun sisteminin değiştirilip çoklu oturumlu bir oyun sistemi tasarlanmış olması. Seride alışılageldiği üzere yine halkımızı geliştirmek ve memnun etmek üzere dış yerleşimler kuruyor ve bir bölgedeki kaynakların diğerinde olmadığı sistem nedeniyle, yerleşimler arasında sürekli olarak kaynak transferi veya dış ticaret yapıyoruz.

Buradaki kritik fark ise bunun artık aynı haritada yer alan farklı adalardaki yerleşim birimleri yerine, tamamen farklı oyun oturumlarında gerçekleşiyor olması. Bunun en büyük sebebi de kolonileştirdiğimiz yerlerin artık okyanustaki farklı adalar yerine, Ay’ın kraterlerine kadar uzanması.

Anno 2205’de, yeni kurulmuş bir şirketin başkanı olarak misyonumuz, Ay yüzeyinde kalıcı yerleşim üsleri oluşturmak. Bunun amacı ise Ay’da görece sonsuz miktarda bulunan ve hem ucuz hem de temiz yakıt anlamına gelen Helium-3 elementini işlemek ve Dünya’ya ulaştırmak.

Oynanış Detayları

Anno 2205’in kurduğu gelecekte, hükümetler şirketlere önemli ayrıcalıklar tanıyor ve şirketler insanlara hem tüm imkanlarıyla birlikte yaşayacakları, hem de çalışacakları alanları birlikte geliştiriyor. Bu kurgusal dönemde, hükümetler yerine, girişimci şirketler insanlığın gelişiminin bel kemiğini oluşturuyor ve oyuncu olarak bizler de bu şirketlerden birinin başında bulunuyoruz.

Ay’ın kaynaklarına erişmek ve ticari bir nakliye ağı kurma amacımızda girdiğimiz yola, öncelikle Dünya’da karasal ortamda başlıyoruz. Rakiplerimizin de bulunduğu oyunda, lider şirket olma mücadelesindeyiz ve ilk etapta Dünya’da gelişerek ilerliyoruz.

Anno 2205’in oyun sisteminin birbirinden bağımsız olan ancak kaynaklar ve ticaret anlamında birbiriyle bağlantılı bölümlerden (yada haritalardan) oluştuğunu belirtmiştik. Oyundaki dünya, bu şekilde birbirinden ayrılmış ve uzay arayüzüne ulaşarak birbiri arasında geçiş yapılan 9 ayrı bölüme ayrılmış bulunuyor. Bunlardan üçü ılıman karasal bölgeler, üçü kutup bölgeleri ve diğer üçü de Ay bölgelerinden oluşuyor.

Anno 2205

Her grubu oluşturan üç bölge de elbette birbirinin aynı değil. Her bölgenin farklı doğal kaynakları bulunuyor ve oyunda tercih edilen gelişimi doğrudan etkiliyorlar. Harita türleri yada bölgeler ise oynadıkça, oyunun belirlediği hedefler doğrultusunda açılıyor.

Kısacası Anno 2205’de oyuna ılıman bölgede başlıyor ve ardından ikinci olarak kutup bölgesinde yerleşim kuruyoruz. Üçüncü ve nihai bölgeye ulaşmak için, bu bölgelerin kaynaklarıyla Dünya yörüngesinde yer alan uzay limanı inşasını tamamlayarak, Ay bölgelerine ve kaynaklarına erişim kazanıyoruz. Oyunda rakiplerimiz var ancak zamanla ve yeterli kaynakla üç bölgeyi dolduran tüm 9 bölümü de satın alarak oyunun nihai kazananı olabiliyoruz.

Bölümlerin işleyişine değinecek olursak, aktif olarak sadece bir harita yükleniyor ve oynanıyor. Ancak başka bölgeyi oynuyor olsanız da kaynaklar üretilmeye devam ediyor ve diğer bölgelerle paylaşılıyor. Yani, Ay bölgelerinden herhangi birinde oynadığımız sırada, diğer bölgelerin üretimi durmuyor ve bir bölgeyi açıp oynarken ne kadar kaynak üretiyor ve diğer bölgelerle paylaşıyorsanız, başka bölgeye geçtiğinizde aynı üretim oranları devam ediyor. Oynanış konusundaki ince ayrıntılarla yazıyı fazla uzatıp sıkmadan ve bazı sürprizleri oyunun kendisine saklayarak, Anno 2205’i sahip olduğu artıları ve eksileriyle sonraki sayfada değerlendirmeye geçelim.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 9 oy ile 5,00/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.