Sony’den Microsoft’a karşı hamle

Günümüz konsol dünyasının en büyük markası olan Sony’den nostalji sever PlayStation 4 sahiplerine güzel bir haber geldi. Sony tarafından resmi olarak açıklanmasa da, PlayStation 4 üzerinde PlayStation 2 emülatörü çalıştığını keşfeden EuroGamer tarafından ortaya çıkarılan bu gerçek, Sony tarafından resmi olarak kabul edildi.

Electronic Arts şirketinin bu yılın en büyük oyun projesi olan Star Wars: Battlefront‘un ve yeni Star Wars filminin getirdiği hareketlilikle birlikte, PlayStation 4 için satışa sunulan bir Star Wars oyun paketi, üç tanesi klasik PlayStation 2 oyunları olan Super Star Wars, Star Wars: Jedi Starfighter, Star Wars: Racer Revenge ve Star Wars: Bounty Hunter oyunlarını içermekteydi.

Söz konusu oyunları inceleyen EuroGamer, paketteki PS2 oyunlarının, PS4 için özel olarak geliştirilmediğini ve bunun yerine bir emülatör yazılımıyla PS4 üzerinde çalıştığını fark etti ve Sony şirketine bu konu hakkında bir çalışmaları olup olmadığını sordu.

Bu soru üzerine Sony tarafından yapılan kısa açıklamada şirket; PS4 üzerinde PS2 oyunlarının çalıştırılmasını sağlayan emülasyon teknolojisi üzerinde çalıştıklarını kabul etti. Konu hakkında şu an için başka bilgi paylaşamayacaklarını belirten Sony yetkilileri, PS4 sahipleri açısından önemli bir habere resmiyet kazandırmış oldu.

Söz konusu gelişmenin, Microsoft’un rakip oyun konsolu Xbox One için çıkardığı geriye uyumluluk desteğinin ardından ortaya çıkması, gelişmenin Sony cephesinden gelen karşı hamle olarak görülmesine yol açtı. Ancak Microsoft getirdiği geriye uyumluluk desteğiyle, bir önceki oyun konsolu olan Xbox 360 oyunlarına destek verirken, Sony geliştirdiği emülatör teknolojisiyle iki nesil önceki ve 15 yıllık oyun konsolu olan PlayStation 2 oyunlarına destek verecek.

PlayStation 2, günümüz tekonolojisi açısından epey geride ve PS2 oyunlarının desteklediği çözünürlük 448p seviyesinde. PS4 üzerindeki PS2 emülatörüyle bu çözünürlük orijinalinin iki katında oluşturuluyor (896p) ve son olarak ekrana verilirken 1080p seviyesine yükseltiliyor. Yani PS2 oyunları PS4 üzerinde yükseltme ve geliştirme işlemlerinden geçerek, toplam piksel sayısı yaklaşık 4 katına çıkarılıyor.

Elbette tüm bu geliştirme ve yükseltme işlemleri, keskin piksel geçişlerini yumuşatmaktan fazlasını sağlamıyor ve emülatör teknolojisiyle oynanan PS2 oyunları, günümüzün oldukça gerisinde kalan grafikleriyle göze batıyor.

Bu sebeple Sony’nin PS2 emülatörü hamlesi, konsol oyuncuları tarafında pek bir heyecan uyandırmasa da, zaten konsol rekabetinde açık ara önde olan PlayStation 4 için tablonun Xbox One lehine değişmesi çok da kolay görünmüyor. Kısacası geriye uyumluluk konusunda kazanan Microsoft olsa da, PlayStation markasının satış rakamlarında sağladığı büyük fark kolay kolay kapanacak gibi değil.

Her iki şirketin geriye uyumluluk teknolojisinin diğer belirgin farkıysa, Sony’nin geliştireceği emülatör ile bir anda tüm PlayStation 2 oyunları PlayStation 4 üzerinde oynanabilir hale gelecekken, Xbox One’ın geriye uyumlu olarak çalıştıracağı tüm Xbox 360 oyunları için birer yama hazırlanması gerekiyor. Yine de Microsoft geçtiğimiz haftalarda başlayan geriye uyumluluk desteğiyle halihazırda yüzün üzerinde oyuna destek sunuyor ve kısa vadede yüzlerce oyunun daha destekleneceğini belirtiyor.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 3 oy ile 4,33/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.