Youtube’a kafa tutan Facebook’dan bir yenilik daha

Günümüzde çevrimiçi video yayıncılığı, web’e özel içerik üreten amatör ve profesyonel yayıncılar için sevilen bir uğraş haline gelmesinin yanında, aynı zamanda milyonlarca yayıncının arasından sıyrılmak için zaman ve para harcamayı gerektiren zorlu bir iş konumunda.

Özgün ve kaliteli içerikler sağlayarak tanınan bir yayıncı olmak oldukça zorlu bir süreç ve yayıncılar emeklerinin karşılığını, yayınlanan reklamların gelirlerinden kendilerine ödenen pay ile sağlamakta. Çevrimiçi video yayıncılarının bu yolda karşılaştığı en büyük sorun ise; zaman, emek ve çoğu zaman para harcayarak ürettikleri içeriğin kendilerinden izinsiz alınıp başka site veya kanallara yüklenmesi ve hatta içerik korsanlarının bu içeriklerden gelir elde etmesi.

Bir süredir Youtube’un tahtına göz dikmiş olan ve video yayıncılığı konusunda kendini geliştirmeye çalışan Facebook, bir yandan Youtube’u tercih eden yayıncıları reklam gelirlerini paylaşarak kendine çekmeye çalışırken, bir yandan da getirdiği yeniliklerle çevrimiçi yayıncılar tarafından tercih edilen bir mecra haline gelmeyi amaçlıyor.

Facebook bu yolda, içerik korsanlığının önüne geçmek için yeni içerik şikayet araçlarını uygulamaya sokacak olmasının yanında, içerik korsanlığına karşı özel bir teknoloji geliştirdiğini geçtiğimiz Ağustos içinde duyurmuştu.

Geçtiğimiz günlerde, daha önce bahsettiği bu teknoloji konusunda yeni ayrıntıları gün yüzüne çıkaran Facebook, korsan içeriği tespit etmek için geliştirilen video-eşleştirme teknolojisinin bazı seçkin çevrimiçi yayıncıların kullanımına sunulduğunu açıkladı.

Yayınlanan özgün içeriğin başkaları tarafından yeniden yüklenmesi halinde, video içeriğini karşılaştırarak tespit edecek olan bu teknoloji sayesinde, korsan yayıncılar anında tespit edilebilecek.

Facebook tarafından yayınlanan açıklamada, geliştirilen eşleştirme teknolojisinin, hızlı ve yüksek doğrulukla milyonlarca video içeriğini değerlendirebileceği ve eşleşme bulması halinde içerik sahibi yayıncıyı uyaracağını belirtti. Bu sayede yayıncının gerek görmesi halinde içeriği şikayet ederek yayından kaldırılmasının sağlayabileceğini açıklayan Facebook, bu büyük yenilik sayesinde çevrimiçi yayıncılar için tercih edilen bir platform haline gelmeyi amaçlıyor.

Facebook, videolarda yaşanan telif hakkı ihlallerine karşı bugüne kadar, Audible Magic adlı ve içeriğin ses imzasını oluşturarak, eşleşen içerikleri tespit eden bir teknolojiden faydalanmaktaydı. Ancak videoların sadece seslerini değerlendiren bu teknoloji, ses ve müzikleri başarıyla eşleştirirken, ses kaydı değiştirilen korsan içeriği tespit edemiyordu.

Facebook’un geliştirdiği bu yeni teknoloji, oldukça iddialı olsa da otomatik değil. Bu tarama teknolojisi bir eşleşme bulduğunda içeriğe müdahale etmek yerine, özgün içerik sahibine bir mesaj göndererek, korsan içeriği şikayet etmesine olanak tanıyor.

Youtube ise videoları yıllardır Google’ın Content ID teknolojisiyle taramakta ve video içeriğinin imzasını bir veritabanına ekleyerek, özgün içerik sahiplerinin tercihlerine göre korsan içeriği otomatik olarak engelleme seçenekleri sağlıyor. Buna göre özgün içerik sahipleri, içeriklerini korsan olarak yayınlayanların yayınını tamamen engellemenin yanında, istatistiklerini görüntüleme, içeriğe reklam ekleyerek gelirini alma, video sesini susturma gibi seçeneklere sahip oluyorlar.

Facebook, geliştirdiği teknoloji konusunda iddialıyken, çevrimiçi video yayıncılarını çok da tatmin edebilmiş görünmüyor. Yayınlanan içerik için, en çok izleme aldığı ilk saatlerin önemli olduğunu belirten yayıncılar, şikayete dayalı bir koruma sistemine şüpheyle yaklaşıyor. Facebook ise içerik korsanlığına karşı önemli bir adım attığını ve teknolojinin geliştirilmesinin planladığını belirtiyor.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 1 oy ile 3,00/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.