Steam, güvenlik önlemlerini artırdı

Dünyanın en büyük PC oyun satış platformu olan Steam, hacklenen hesap sayısındaki artış üzerine yeni güvenlik önlemleri getirdi. Geçtiğimiz Çarşamba günü duyurulan yeni önlemler, şirketin açıklamasına göre hesap hacklenmesinin adeta bir salgın gibi artması üzerine alındı.

Hacklenen Steam hesabı sayısının, aylık ortalama 77 bin seviyesine kadar tırmanması, yeni güvenlik önlemlerine gerekçe olarak gösteriliyor. Bu soruna karşı daha önceden getirilen iki aşamalı giriş sistemi (Steam Guard) geçerliliğini korurken, çoğu kullanıcının iki aşamalı güvenliği aktive etmeyi tercih etmemesi, Steam’in işletmecisi Valve’i zor durumda bırakıyor.

Yeni güvenlik önlemleriyle, hackerlar hesabın yönetimi ele geçirse bile hesapta bulunan takas ve hediye edilebilir öğeleri başka hesaplara göndererek hesabın içini boşaltmasının, “en azından hesabın hacklendiği anlaşılana kadar” engellenmesi amaçlanıyor.

Halihazırda hesap takaslarının ve tüm hesap hereketlerinin ayrıntılı kayıtlarını tutan Steam, hacklenen hesabın kurtarılması halinde, hesaptan çalınan öğeleri iade edebiliyor. Ancak habersizce bu çalıntı içerikleri satın alanların mağdur olmaması adına, çoğu zaman çalınan içeriğin yeni bir kopyası oluşturuluyor. Dolayısıyla hesabı hackleyenler, hesap içeriğinden gelir elde etmeye ve yeni hesapları hedef almaya devam ediyor.

Tüm bunlardan dolayı bu soruna karşı, daha köklü çözüm peşinde olan Valve, iki aşamalı güvenlik yöntemini kullananlara kolaylık getirirken, tek şifreyle giriş yapılan hesaplara bazı kısıtlamalar getiriyor. Bu yöntemle, Steam’in mobil uygulamasını akıllı telefonuna yükleyip hesabıyla eşleştirenler, iki aşamalı güvenlik yöntemiyle telefonlarına gelen şifreyle giriş yaparak hesap güvenliklerini sağlamış oluyorlar.

Yeni güvenlik önlemleriyse, iki aşamalı giriş güvenliğini aktive etmemiş hesapların, takas ve hediye gönderimlerinde bekleme süresi getirilmesine dayanıyor. Buna göre güvenliksiz giriş yapılan hesaplardan giden hediye ve takas işlemleri birkaç gün beklemede tutulduktan sonra alıcılarına gönderiliyor. En az bir hafta boyunca, iki aşamalı giriş güvenliğini kullanan hesaplarda ise işlemler eskisi gibi anında gerçekleşecek. Bunun yanında, en az bir yıldır arkadaş listesinde bulunan kişilere de anında gönderim yapılabilecek.

Uzunca bir süredir kullanıcılar Steam Guard ile hesap güvenliklerini artırabiliyor ve e-posta hesaplarına gelen şifreyi girerek hesabın gerçek sahibi olduklarını doğrulayabiliyordu. Ancak kullanıcıların aynı şifreyi e-posta hesaplarında da kullanabilmesi, akıllı telefona gönderilen şifreyle yapılan girişi daha güvenli bir yöntem haline getiriyor. Bu sebeple Steam tarafından kısıtlamasız olacak hesaplar da sadece Steam Guard Mobil yöntemini kullananlar olacak.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 2 oy ile 4,00/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.