Speedtest.net artık Flash Player’a muhtaç değil

Türk kullanıcıların, internet hız testi için en çok tercih ettiği servis olan Speedtest.net, Flash tabanlı tasarımıyla sadece Flash Player destekli cihaz ve tarayıcılarla kullanılabilmekteydi.

Flash Player’in mobil cihazlarda erişilebilirliğinin düşük olması ve yakın geçmişte gündeme gelen güvenlik sorunlarıyla geçerliliğini büyük bir hızla kaybettiği günümüzde bu durum, Speedtest.net hizmetiyle internet erişim hız testi yapmak isteyen kullanıcıların sorun yaşamasına sebep olmaktaydı.

Bu sorunu çözmek ve daha fazla kullanıcıya, güncel web uygulamaları standardı olan HTML5 ile ulaşmaya karar vermiş görünen Speedtest.net, Flash Player kullanmadan hız testi yapabileceğimiz uygulamasının test (beta) sürümünü yayınladı. Şimdiden Adobe Flash eklentisi bulunmayan kullanıcıları, beta uygulamasına yönlendiren Speedtest.net’in, test uygulamasının test sürecini başarıyla tamamlayıp, beklenen seviyeye ulaşmasının ardından standart olarak yeni HTML5 sürümüne geçmesi bekleniyor.

Güncel tarayıcılar üzerinde, hiçbir eklenti yüklemeden çalışabilen HTML5, günümüzün ve geleceğin kabul gören web uygulama standardı olarak giderek artan bir yaygınlıkla kullanılmakta. Gerek YouTube, DailyMotion gibi video platformlarındaki HTML5 tabanlı video oynatıcılar, gerekse interaktif uygulamalarla HTML5, mobil cihazlarda Flash Player’a nazaran düşük işlemci kullanımıyla daha az batarya tükettiği için ayrıca tercih edilmekte.

Bunun yanında günümüzün tabletleri, akıllı telefonları ve geleceğin cihazları için, internetin ve web sitelerinin hiçbir eklenti indirilmeden özgürce erişilebilir olması giderek önem kazandığından, HTML5 uygulamalar tek kabul gören web uygulamaları haline geliyor.

Speedtest.net hizmetinin yeni uygulamasını denemek istiyorsanız, Adobe Flash eklentisi olmayan bir tarayıcı veya cihazdan giriş yaptığınızda karşınıza çıkan Beta sürüm bağlantısına tıklayabilir veya doğrudan beta.speedtest.net adresini kullanabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 1 oy ile 4,00/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.