Microsoft, OneDrive depolama alanını düşürdü

Microsoft, OneDrive resmi blog sayfasında yaptığı açıklamayla, ücretsiz bulut depolama alanında önemli düşüşe gittiğini açıkladı. Şirket, Office 365 abonelerine sağladığı sınırsız OneDrive depolama alanı uygulamasını kötüye kullanan az sayıda kullanıcı sebebiyle bu kararı aldığını açıklarken, bu karardan ücretsiz OneDrive kullanıcıları da etkilenecek.

Sınırsız OneDrive depolama alanı hizmetini kötüye kullanan abonelerin, tek bir hesapta 75 TB‘ı aşan veri depoladığını belirten Microsoft, hem sınırsız depolama alanı imkanını kaldırdığını hem de ücretsiz sunulan depolama alanı miktarını düşürdüğünü açıkladı. Bu durum, hem kararın gereğinden geniş kitleleri etkilemesi, hem de OneDrive hizmetinin, ücretsiz bulut depolama alanındaki en büyük rakibi olan Google Drive‘dan geride kalması anlamına geliyor.

Bu karardan önce ücretsiz sunulan OneDrive depolama alanı, Google Drive’da olduğu gibi 15GB seviyesindeydi. Kararla birlikte ücretsiz depolama alanı 5GB seviyesine düşürüldü. Ayrıca depolama alanını, fotoğraflarını yedeklemek için kullananlara sağlanan, film rulosu bonusu adı altında sunulan ekstra 15GB ücretsiz depolama alanı hizmeti de tamamen sonlandırıldı.

Office 365 abonelerine sunulan ve kötüye kullanıldığı belirtilen sınırsız depolama alanı hediyesi ise 1TB depolama alanı olarak sınırlandırıldı.

OneDrive PaketlerHalen geçerli 100GB ve 200GB abonelik paketlerinden faydalanmak için son şans.

OneDrive hizmetinde yaşanacak tüm bu değişiklikler 2016’nın ilk aylarında devreye girecek. Uygulama tarihinden sonraysa kullanıcıların depolama alanı düşürülecek ve Office 365 aboneliği ile kazanılan alanın 1TB’ı, ücretsiz kullanıcıların ise 5GB’ı geçen depolanmış verileri yedeklemesi için 12 ay süre tanınacak.

12 ay süre boyunca limiti aşan verilere ulaşabilecek olan OneDrive kullanıcıları, limiti aşan verilerini silene kadar yeni depolama yapamayacak ve limiti aşan verilerini indirip yedekleyerek OneDrive’dan silmeleri gerekecek.

Ücretli OneDrive aboneleri ne olacak?

Ücretsiz OneDrive hizmetlerindeki tüm bu can sıkıcı değişikliklerden, OneDrive abonelik paketleri de nasibini aldı. OneDrive aboneliği için aylık 4TL fiyatla sunulan 100GB paketinin yerinin 50GB’lık abonelik paketi alırken, aylık 8TL olan 200GB abonelik paketi tamamen kaldırıldı.

2016 yılının başlarında uygulamaya girecek ücretli paketlerdeki bu değişiklikten, mevcut 100GB ve 200GB depolama alanı paketi abonelerinin etkilenmeyeceği belirtiliyor. Yani halen satışı yapılan 100 ve 200 GB depolama alanı sağlayan bu abonelik paketlerinden birine mevcut fiyatlarla abone olmak için son bir şansınız bulunuyor.

Office 365 aboneliği ile sunulan sınırsız depolama alanı imkanı ise 2016 başında kaldırılacak ve mevcut aboneler de bu değişiklikten etkilenecek. Ayrıca sınırsız depolama alanını, 1TB olarak sınırlayan yeni uygulama şimdiden hayata geçirildi ve yeni Office 365 aboneleri artık 1TB depolama alanıyla karşılanıyor. 1TB OneDrive depolama alanı hediyesiyle gelen Office 365 aboneliğinin fiyatı ise aylık 22,99TL.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 2 oy ile 5,00/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.