LogMeIn, hesap yönetim sistemi LastPass’ı satın aldı

Çeşitli çevrimiçi hizmetlerin hacklenmesi dünya çapında etki yaratarak, kişisel bilgilerinin ifşası riskine sebep olurken, kullanıcıların güçlü şifreler oluşturmasına yardımcı olan şifre yönetim sistemlerinin önemi artıyor. LastPass gibi hesap yönetim hizmetleri, kullanıcıların tüm çevrimiçi hesaplarında farklı şifreler kullanabilmesine olanak tanırken, yüksek güvenlik sağlayan uzun ve karmaşık şifreler kullanılmasının da önünü açıyor.

Son günlerde artan hacklenme olaylarının etkisi, güvenlik sorununu tekrar gündeme getirerek şifre yönetim sistemlerinin önemini tekrar ortaya çıkarmışken, şirketlerin bu potansiyelin farkına varması da uzun sürmedi. Buradan harekete geçen, çeşitli uzaktan erişim uygulaması çözümleri sunan şirket LogMeIn, uzunca bir süredir, tarayıcı eklentileri ve mobil uygulamalarıyla kullanıcılara hizmet veren ve önemli bir kullanıcı kitlesine sahip olan LastPass’ı 110 milyon dolar bedelle satın aldı.

LogMeIn’den yapılan açıklamaya göre 110 milyon dolarlık satış anlaşmasının yanında, LastPass uygulamasının 2 yıl içinde belirlenen hedeflere ulaşması halinde 15 milyon dolarlık bir ek ödeme de yapılacak. Yapılan satış anlaşmasının, önümüzdeki haftalarda hayata geçirilmesi ve LastPass’ın, LogMeIn şirketinin çok sayıdaki çevrimiçi hizmetlerinden birisi haline gelmesi bekleniyor.

Şifre yönetim uygulamaları alanında yalnız olmayan ve 1Password, Dashline gibi rakipleri bulunan LastPass, eklenti ve uygulamalardan oluşan hizmet portföyü ile kullanıcıların internette güvende kalmasına yardım ediyor. Uygulama içerisinde, kullanıcının güçlü şifreler oluşturmasına imkan tanıyan araçlar bulunurken, tüm şifreler LastPass tarafından saklanıyor ve gerektiğinde LastPass’a oturum açarak diğer hizmetlere otomatik olarak giriş yapılabiliyor. Böylece kullanıcının tek bir güvenli şifre kullanarak, her çevrimiçi hizmette yüksek güvenlikli ve farklı şifre kullanabilmesinin önü açılıyor.

Windows platformunda, Internet Explorer, Firefox, Chrome, Safari ve Opera tarayıcı eklentileri ile hizmet veren LastPass, bu yılın başlarında OS X platformu için bağımsız bir masaüstü uygulama çıkardı. LastPass’ın tarayıcı eklentileri tüm platformlar için geçerliyken, OS X’in yanında Linux ve mobil işletim sistemleri için de ek uygulama desteği bulunuyor.

Tüm bu nitelikli uygulamalarını ücretsiz olarak sunan LastPass, bireysel ücretli üyelik seçeneğinde iki aşamalı güvenlik uygulamasıyla daha yüksek giriş güvenliği sunarken, ücretli üyelerine bazı ayrıcalıklar tanıyor. LastPass’ın ayrıca 15 bini aşkın şirket tarafından kullanılan kurumsal çözümleri de bulunuyor.

LogMeIn’den yapılan açıklamaya göre şirketin LastPass’a olan ilgisi, LogMeIn’i çevrimiçi hesap yönetim sistemleri pazarında daha iyi bir konuma taşıyacak potansiyele sahip olmasından kaynaklanıyor. Halihazırda pazardaki en iyi uzaktan erişim uygulamalarına sahip olan LogMeIn, yıllar içinde hizmet alanlarını genişletirken, LastPass gibi satın alımlarla bu alanlarda da zirveyi hedefliyor.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 1 oy ile 4,00/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.