Internet.Org’un hedefi 4,5 milyar insana ulaşmak

Facebook’un, Internet.Org projesi sayesinde, gelişmekte olan ülkelerdeki insanları ücretsiz olarak, ilk kez internetle tanıştırmasının üzerinden tam bir yıl geçti. Şirket bir yıldönümü kutlama mesajıyla birlikte projeyi genişletme hedeflerini açıkladı. Açıklamaya göre Internet.Org, temel internet erişimini ücretsiz sağlamayı kabul edecek  mobil operatörlerin desteğini alarak, projeyi 4,5 milyar kullanıcıya ulaştırmayı hedefliyor.

Gelişmekte olan ülkelerde henüz internet erişimine sahip olmayan, hatta internetle tanışmamış insanları, Internet.Org projesiyle dünyaya bağlamayı hedefleyen Facebook, yerel telekomünikasyon ortaklarıyla bu amacına hızla ulaşmak istiyor.

Kısa sürede küresel bir proje haline dönüşmeye başlayan Internet.Org; Afrika ülkelerinden Zambia’da başlayıp sadece bir yıl içinde bir çok Afrika ülkesiyle birlikte, gelişmekte olan ülkelerden başta Hindistan, Pakistan, Endonezya gibi yüksek nüfusa sahip olanlardan da katılımcılar buldu.

Projenin kurucusu ve yöneticisi olan Facebook, yayınladığı açıklamada, katılımları daha da artırmak ve mobil operatörleri projeye teşvik etmek amacıyla Internet.Org web sitesinde yeni bir bölüm oluşturduğunu açıkladı.

Yapılan açıklamada projeyle ilgili bazı istatistikleri de paylaşan şirket; Internet.Org projesi sayesinde ücretsiz temel internet erişimine sahip olan kullanıcıların yarıya yakınının, ilk 30 gün içinde ücretli ve kısıtlamasız internet erişim paketleri satın aldıklarını belirtti. Bu yönüyle, Internet.Org’a katılan operatörler için de getirisi olan projeye, yeni mobil operatörler katılmaya teşvik ediliyor.

Dünya nüfusunun üçte ikisinin halen internet erişimine sahip olmadığının altını çizen Internet.Org; mobil operatörlerin projeye katılması ve ücretsiz temel internet hizmetlerini herkese ulaştırmasının, internetin yaygınlaşmasındaki önemine değiniyor.

Facebook’a göre, Internet.Org, ücretsiz temel internet hizmetleri sayesinde insanları internetle tanıştıran bir araç olmanın ötesinde, insanlara internetin önemini gösteren ve onları, interneti günlük hayatlarında kullanmaya alıştıran bir unsur.

Internet.Org tarafından paylaşılan bir diğer istatistiğe göre, son bir ay içinde Internet.Org sayesinde internete ücretsiz erişen kullanıcılar, bir milyon kereden fazla sağlık hizmetlerine eriştiler.

Gelişmekte olan ülkelerdeki mobil operatörleri hedefleyen Internet.Org; bu açıklamayla birlikte operatörlere, Internet.Org projesinin daha fazla insanı internete bağlamanın önemli bir adımı olduğunun altını çiziyor.

Dünya çapında internet erişimine sahip olamayan veya henüz internetin getirileriyle tanışmamış insanları internete kazandırmayı hedefleyen Facebook, Internet.Org projesini şimdilik yerel mobil operatörlerin desteğiyle sağlıyor. Bu sayede Internet.Org projesi, telefona yüklenen uygulamanın belirlediği sınırlara sahip, kısıtlı bir internet erişimini ücretsiz olarak insanlara ulaştırıyor.

Daha fazla mobil operatörün ilgisini çekmeye ve projeye kazandırmaya çalışan Facebook ise mobil operatörleri ikna etmek için, katılımcı operatörlerin proje sayesinde elde ettikleri kazanımların altını çiziyor.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 2 oy ile 4,00/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.