Google yeni logosuyla karşımızda

Dün Google’ı açtığımızda farklı ve göze çarpan bir Google logosu ile karşılaştık. İşin aslı Google’a girdiğimizde sık sık Google logosu yerine özel günler için tasarlanan Doodle tasarımlarını görmeye alışık olduğumuz için ilk, etapta çoğumuz bu animasyonu es geçip, yapmak için gelmiş olduğumuz aramayı gerçekleştirdik.

Ancak logodaki küçük gibi görünen bu değişim o kadar dikkat çekici ve çarpıcıydı ki, sayfanın köşesindeki bu küçük logo bile merakımıza yenik düşmemize yetti ve logoya tıklayarak hangi özel gün için tasarlandığını görmek istedik. Gördüğümüz şey ise bu çarpıcı logonun özel bir gün için değil, kalıcı olarak geldiği oldu.

Bundan önceki 2013 yılında olmak üzere Google, daha önce de logo tasarımını değiştirmişti ancak bu seferki değişimin, öncekilere göre çok büyük bir farkı var.

Geçmişte çoğunlukla masaüstü bilgisayarlardan ulaşılan ve diğer hizmetlerinden çok arama motoru olarak bilinen bir mecraydı Google. Ancak bugünlerde insanlar Google’a birçok platformdan ulaşıyor ve birçok Google hizmetini ve uygulamasını hemen hemen her gün kullanıyor.

Bu seferki değişimin farkı, işte tam da Google’ın hayatımızın her anında önemli bir yer edinmiş olmasından kaynaklanıyor. Çünkü günümüzde artık akıllı telefonumuzdan, TV’mizden, oto bilgisayarımızdan, saatimizden ve hatta masaüstü bilgisayarımızdan, yani kısacası gerek duyduğumuz her an ve her yerde Google’a ulaşıp, ihtiyaç duyduğumuz Google hizmetlerinden faydalanmayı bekliyoruz.

Yeni logo işte tüm bu platformlara aynı anda; yani oturma odamızdaki kocaman ekranlardan, kolumuzdaki saatin minicik ekranına kadar her ekrana uyum sağlamak için geliştirildi. Bu değişimle birlikte, tarihinde 4. kez logo tasarımını değiştirmiş olan Google; bu seferki değişimini sadece logo olarak değil, birçok platformda Google’ı temsil eden simgeleri, animasyonları ve logoları kapsayacak şekilde gerçekleştirdi.

Yeni logo ile birlikte gelen simgeler, hangi platformda, Google’ın hangi hizmeti veya uygulamasını kullanıyor olursanız olun, Google’ın sizden ne zaman ne beklediğini anlamanızı sağlayacak simge ailesini oluşturuyor.

Örneğin Google toplarının hareketiyle, kullandığınız uygulamanın ne zaman sizden sesli komut beklediğini ve komutunuzu algılayıp algılamadığını kolayca anlayabiliyorsunuz. Üstelik artık tüm platformlarda, tüm Google hizmet ve uygulamalarında bizleri, aynı tasarım ve iletişim simgeleri karşılayacak.

Google’ın hazırladığı, tasarımının ve hizmetlerinin 17 yıllık evrimine ve gelişimine ışık tutan videoyu aşağıda izleyebilirsiniz…

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 5 oy ile 4,40/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.