Google, arama sonuçlarını çarpıtıyor mu?

Google’ın, arama sonuçları konusundaki güvenilirliği üzerindeki çalışmalara bir yenisi daha eklendi ve sonuçlar Google için hiç de sevindirici değil.

Suçlama bu kez, profesörler Michael Luca, Tim Wu ile mekan inceleme ve yerel arama hizmetleriyle tanınan Yelp‘in veri bilim ekibi tarafından yayınlanan makalede ortaya atıldı. Makalede, Google’ın yerel arama sonuçlarını, kendisine ait hizmetlerin lehine değiştirdiği iddia ediliyor.

Bu gelişme aslında bir sürpriz değil; zira geçtiğimiz yıllarda Google, arama sonuçları konusunda ABD Federal Ticaret Komisyonu’nda (FTC) bir soruşturmaya konu olmuştu. Ayrıca Avrupa Birliği tarafından da anti-tekel yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle, Google aleyhine bir araştırma halen yürütülmekte.

FTC araştırması 2013 yılında, Google’a herhangi ceza çıkmadan sonuçlanmıştı ancak medyaya sızan bir FTC raporuna göre Google’ın arama sonuçlarına müdahalede bulunduğunun kanıtlandığı iddia edilmişti. Bu olay üzerine Yelp’den Luther Lowe yaptığı açıklamada; söz konusu belgenin, FTC’nin elinde, Google’ın arama sonuçlarını kendi lehine değiştirdiğine dair doğrudan bir kanıt olduğunu göstereceğini iddia etmişti.

Yayınlanan bu makaleyle görünüşe göre Yelp, yaptığı açıklamayla bu konunun peşini bırakmadı ve Google aleyhine yürütülen söz konusu araştırmanın destekçisi oldu. İddiaya göre yürütülen çalışma, Yelp’in hizmet alanında bulunan yerel mekan arama sonuçlarının, Google’ın kendi servisleri lehine değiştirildiğini ortaya koydu.

Makaleye göre, derinleştirilen araştırmayla denekler üzerinde yapılan çalışmada, Google’ın haksız şekilde öne çıkardığı sonuçlar, Yelp’e ait sonuçlardan yüzde 45 daha fazla tıklanıyordu. Makale, söz konusu araştırmaların tüketici aleyhine bir durum ortaya koyduğunu ve çalışmanın, olası bir anti-tekel davasında anahtar rol alabileceğini belirtiyor.

Makaledeki iddiaların tümü doğru olsa ve tüketiciler değiştirilen sonuçlardan etkileniyor olsa bile, söz konusu iddialar, kullanıcıların alışkanlıklarını değiştirmeye yetecek görünmüyor. Ancak araştırma sonuçları, düzenleyici kurumların Google’ı, bu durumu değiştirmeye zorlayacak kararlar almasına sebep olabilir.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 2 oy ile 4,50/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.