Facebook, reklam gelirini video sahibiyle paylaşacak

Son günlerde bazı yeniliklere imza atan Facebook; reklam gelirlerini, video sahipleriyle paylaşmaya yönelik bir yenilik getireceğini duyurdu. Ülkemizde sosyal medyada video paylaşımı söz konusu olduğunda en popüler tercihlerden olan Facebook, küresel çapta da günlük 4 milyar video gösterimine ulaşıldığını açıklamıştı.

Geçtiğimiz yıl günlük gösterim sayısı hızla artan Facebook videoları, şirketi video paylaşım sisteminde değişiklik yapmaya yöneltti. Özellikle mobil cihazlardan çekilen videoların paylaşılması konusunda birinci tercihlerden olan Facebook, videolarda gösterilecek reklam gelirlerinin yüzde 55‘ini içerik sahipleriyle paylaşacağını açıkladı.

Bu adımla birlikte şirket, çevrimiçi videolarda benzeri bir gelir paylaşım sistemine sahip Youtube’un en önemli rakibi haline gelecek. İlk etapta belirlenen bazı iş ortaklarıyla uygulamaya girecek olan gelir paylaşım sistemi, Tastemade, NBA, Funny or Die ve Fox Sports kanallarında uygulanacak.

Facebook’un video gösterimindeki farklarından dolayı, gelir paylaşım sistemi, Youtube’un uyguladığı sistemden daha karmaşık bir uygulamaya sahip olacak. Sayfalardaki videoları sesi kapalı bir şekilde otomatik olarak oynatan Facebook, reklam gösterimi için farklı bir uygulama geliştirdi.

Bu yeni sistemde kullanıcılar sayfalarındaki videoyu sesli olarak izlemek için seçtiklerinde, video siyah arkaplana sahip yeni bir arayüzde gösterilecek ve video bittiğinde kullanıcıları “Önerilen Videolar” adlı bölüm karşılayacak. İzlenen birkaç videonun ardından ise bu bölümde reklam gösterilecek. Bu uygulama sayesinde, kullanıcılar videoları zaten sesli olarak izliyor olacağından, beklemedikleri bir anda sesli oynatılacak olan reklamların kullanıcıları rahatsız etmesinin önüne geçilecek.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 2 oy ile 3,50/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.