Facebook 11 günde üçüncü kez çöktü!

Facebook gibi her an elimizin altında ve günün her anında kullanmaya alıştığımız bir platforma ulaşılamaması, kesinti ne kadar kısa sürerse sürsün bu durumu önemli bir haber ve hatta bazılarımız için bir kriz haline getiriyor.

Bildiğiniz ve muhtemelen karşılaştığınız üzere, geçtiğimiz hafta içinde iki kez Facebook’a erişmeye kalktığınızda hata mesajıyla karşılaşıyor ve siteye erişemiyordunuz. Kesintiler genelde önce sistemde yavaşlama olarak başlayıp, sistemin tamamen erişilemez hale gelmesiyle sonuçlanmıştı.

Bugün yaşanan üçüncü kesintide ise Facebook hemen herkes için doğrudan ulaşılamaz hale geldi. Siteye erişmeye çalışanlar, çeşitli hata mesajlarıyla karşılaştılar. Yine de kesintiler oldukça kısa süreli gerçekleşmiş, ilk kesintide yaklaşık 5 dakika, ikinci kesintide ise yaklaşık 10 dakika içinde siteye erişim sağlanmıştı. Peki, Facebook neden açılmıyor?

Her zaman güvenilir olarak erişilebilir olmasına alışık olduğumuz Facebook’un çökmesi önemli bir olaydı şüphesiz ve bu konuda açıklama yapmaktan kaçınan Facebook yönetimi de sonunda oldukça sınırlı da olsa bir açıklama yapma gereği duydu.

Facebook’un geliştirici sitesinden yapılan kısa açıklama, site çapındaki bir sorunun, bir uygulamanın (Facebook Graph API) geçici olarak ulaşılamaz hale gelmesine sebep olduğu ve teknik ekiplerinin sorunu gidermek üzere çalıştığı şeklindeydi. Sorun hakkındaki gelişmelerin bildirileceğini de ekleyen Facebook çalışanı, bir saat sonra sorunun tespit edildiğini ve ikinci saatte ise sorunun çözüldüğünü bildirmekle yetindi.

Tüm Facebook’un erişilemez hale gelmesine sebep olan sorun şüphesiz bir destek uygulamasının çökmesinden fazlasıydı. Aynen Google gibi hemen hemen hiçbir zaman çökmeyen ve güvenilirliği üst seviyede olan Facebook’un 11 gün içinde üçüncü kez çökmesi daha büyük bir şeylerin yanlış gittiğini gösteriyor. Yine de sorunun tamamen çözülmüş olmasını ve yeni bir kesintiyle karşılaşmamayı umuyoruz.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 1 oy ile 3,00/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.