DuckDuckGo aramaları patlama yaptı

Gizlilik tabanlı arama motoru DuckDuckGo yaklaşık altı yıldır faaliyette bulunsa da kendisinden daha çok 2013 yılından beri söz ettiriyor. Bu küçük arama motorunun kendini duyuramaması, Google gibi güçlü arama motorlarının karşısında hiç de şaşırtıcı olmasa gerek.

Bu durumu değiştiren olaysa, ABD’de patlak veren NSA (Amerikan Ulusal Güvenlik Dairesi) skandalı oldu. Eski CIA ajanı Edward Snowden‘ın, NSA programlarına ilişkin sızdırdığı bilgiler, özel hayat gizliliğinin ihlal edildiğine dair ciddi endişelere yol açmıştı.

Gizlilik ihlali endişesi taşıyan insanlar, kişisel ve özel bilgilerinin ifşası konusunda çözüm arayışına girmiş ve gizlilik tabanlı arama motoru DuckDuckGo bu sayede bilinirliğini ve kullanıcı kitlesini artırmıştı. DuckDuckGo’nun, NSA skandalıyla 2013 yılında başlayan yükselişi henüz bitmiş değil. Geçtiğimiz iki yıl içinde kullanıcı trafiği %600 artan DuckDuckGo ile geçtiğimiz yılda yaklaşık 3 milyar arama yapıldı.

DuckDuckGo CEO’su Gabriel Weinberg’in yaptığı açıklamaya göre gizlilik tabanlı arama motorunun yükselişi sürüyor ve günlük yapılan arama sayısının 10 milyonu bulması an meselesi. Amerikan internet kullanıcıları arasında yapılan bir kamu araştırmasına göre, kullanıcıların %40’ının internette yaptıkları aramaların takip edilmesini istemediği göz önüne alındığında, bu yükseliş hiç de şaşırtıcı görünmüyor.

DuckDuckGo’nun kullanıcılara sunduğu şey ise çok basit; aramalarınızı veya diğer çevrimiçi aktivitelerinizi hiçbir şekilde kayıt altına almamak. DuckDuckGo, kullanıcı bilgilerini kayıt altına almak veya üçüncü taraflarla paylaşmak yerine, popüler arama sonuçlarına sponsor bağlantılar alarak gelir elde ediyor.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 4 oy ile 3,75/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.