Western Digital, SanDisk’i satın aldı

Bilindiği gibi flash belleklerin kapasitesinin çok büyük boyutlara ulaşması ve yüksek performanslı katı halli sürücülerin (SSD) giderek düşen fiyatlarıyla yaygınlaşmasıyla birlikte, bilgisayarların en hantal donanımı haline gelen mekanik sabit disklerin devri yavaş yavaş kapanıyor. Haliyle sabit disk üreticileri de giderek artan bir şekilde, katı halli sürücü (SSD) üretim operasyonlarını artırıyorlar.

Bu yönde büyük bir adım atan şirketlerden birisi de, dünyanın en büyük iki sabit disk üreticisinden birisi olan Western Digital oldu. Şirket, SanDisk’i satın alması ile birlikte katı halli disk ve flash bellek pazarında çok önemli bir yer edinmiş olacak.

SanDisk satın alımı için, tam 19 milyar dolar gibi devasa bir anlaşma yaptığı açıklanan Western Digital, hem SanDisk’in mevcut pazar payına sahip olmayı hem de SSD ürün portföyünü genişleterek büyümeyi hedefliyor.

Western Digital’in satın aldığını açıkladığı SanDisk, halihazırda pazarın lideri olan Samsung’un ve hemen arkasında yer alan Toshiba’nın ardından dünyanın en büyük üçüncü NAND bellek üreticisi konumunda.

Western Digital’ın bu devasa boyuttaki satın alımı elbette hemen gerçekleşmeyecek. İki şirket arasında yapılan 19 milyar dolarlık devir anlaşması, gerekli izinlerin ve bürokratik işlemlerin ardından 2016’nın üçüncü çeyreğinde tamamlanacak.

Son mâli yılda, satışlarında yüzde 4’lük bir düşüş olduğunu açıklayan Western Digital, bir süredir pazardaki yerini sağlamlaştırmaya çalışıyordu. En son 2012 yılında Hitachi‘nin sabit disk birimini satın alarak dünyanın en büyük sabit disk üreticisi haline gelen Western Digital, bilgisayar üreticilerinin hantal mekanik sabit diskler yerine, çok daha performanslı olan katı halli diskleri (SSD) tercih etmeye başlamasıyla birlikte, her yıl satışlarında düşüş açıklamaya başlamıştı.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 1 oy ile 4,00/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.