Nedir bu USB Type-C?

Son zamanlarda ve özellikle yaz aylarıyla birlikte başlayan yeni cihaz ve aygıt tanıtımlarıyla birlikte sıkça görüp duymaya başladık onu: USB Type-C veya bilinen kısa adıyla USB-C. Peki USB Type-C nedir?

Geçmişte birçok cihazda farklı ve hatta kendine özgü bağlantı portları ve kabloları bulunurdu. Günümüzdeyse, hemen hemen her cihazda USB bağlantısı standarttır. Elimizdeki akıllı telefondan, evimizdeki televizyona ve hatta gücünü USB portundan alan küçük elektrikli aksesuarlara kadar birçok cihaz, bu bağlantı standardını kullanmakta. Bilgisayarlarımızdaysa hemen hemen her cihaz ve çevre birimini, şimdiye dek geliştirilmiş en yaygın evrensel arabirim olan USB aracılığıyla bağlıyoruz.

Teknolojinin hızla geliştiği ve veri aktarım ihtiyaçlarının arttığı günümüzde, USB standardı da yıllar içinde çok yol katetti ve tabii ki rakipleri oldu. Son olarak, 2011 yılında MacBook Pro ile birlikte tanıştığımız ve Intel tarafından geliştirilen evrensel arabirim olan Thunderbolt; USB 3.0’dan iki kat hızlı olması ve görüntü aktarabilme kapasitesi gibi artılarıyla USB’nin tahtını sarsmıştı. Thunderbolt’un aksine arkasında tek bir şirket bulunmayan ve bir konsorsiyum tarafından desteklenip geliştirilen USB’nin artısı ise açık bir standart olması. Bu durum USB standardına, cihazlarda kullanım yaygınlığı ve tercih edilirlik konusunda önemli bir avantaj sağlıyor.

USB C Type-C

USB, Type-C ile Her Zamankinden Daha Kullanışlı ve Yetenekli

Hiç şüphesiz bağlantı arabirimleri konusunda hayatımızdaki karmaşayı en iyi çözen USB oldu. Her zaman geriye uyumlu yapısıyla tercih sebebi olan USB; Type-C geçişi sırasında da bu durumu, ufak bir farkla da olsa koruyor.

USB Type-C ile birlikte daha ince ve çok yönlü bir yapıya bürünen USB, geriye uyumluluğunu da koruyor. Bağlantı portu değişen ve çok yönlü kullanım imkanı veren USB Type-C sayesinde artık USB fişlerini takarken tersini-düzünü arama sıkıntısından da kurtuluyoruz. Geri uyumluluk konusunda ise Type-C ile birlikte port yapısı değişmiş olsa dahi, kullanılacak basit bir bağlantı adaptörüyle, eski USB aygıtlarımızı, geleceğin USB cihazlarıyla kullanmaya devam edeceğiz.

USB Type-C ile birlikte gelen en büyük yenilik şüphesiz görüntü aktarım yeteneği. Hemen hemen her cihazda evrensel bağlantı arabirimi konumunda olan USB, yeni nesliyle birlikte aygıtlardaki, ek güç girişi, VGA ve HDMI girişi ihtiyaçlarını da ortadan kaldıracak.

USB C Type-C USB Type-C’yi klasik USB portuna çeviren adaptör.

Çok Daha Güçlü

USB-C’nin bir diğer önemli yeteneği güç aktarım kapasitesi. USB Type-C için geliştirilmiş yeni nesil güç aktarım standardını (USB Power Delivery v2.0) barındıran yeni arabirim sayesinde, aygıtlar ek güç bağlantısına ihtiyaç duymayacak.

İlk USB neslinde sadece 0.75 watt olan güç desteği, USB 2.0 ile 2.5 watt’a, USB 3.0 ile de 4,5 watt’a çıkmıştı. USB Type-C ise güç desteğini tam 100 watt’a çıkartarak, önemli bir sıçrama gerçekleştiriyor. Bunun yanında şimdiye dek tüm USB standartlarında 5V olan akım desteğine, 12V ve 20V desteği ekleniyor.

Tüm bu gelişmeler sayesinde, hemen hemen hiçbir aygıt ve aksesuarın ek güç girişi ihtiyacı kalmayacağı gibi, yakın gelecekteki dizüstü bilgisayar gibi şarjlı cihazlar da USB Type-C portundan şarj edilebilecek.

USB Type-C: Hepsi Bir Arada

Bugün yeterli kullanım yaygınlığına sahip olmayan USB 3.0’ın veri aktarım kapasitesi 5 Gbps iken, USB Type-C ile bu hız iki katına yani 10Gbps’a ulaşıyor. Bu da saniyede 1,25GB aktarım imkanı anlamına geliyor. Halen yaygın olarak kullanılan USB 2.0’ın bant genişliği ise 480Mbps, yani saniyede yaklaşık olarak sadece 0.05GB veri aktarımı yapabiliyor.

Bant genişliğindeki yükselme, harici diskler ve veri aktarımı konusunda elbette önemli ancak daha önce de belirttiğimiz gibi, bant genişliğindeki artış o kadar fazla ki veri aktarımından öte, görüntü aktarımı yeteneği ön plana çıkıyor. USB Type-C, HDMI arabiriminde olduğu gibi, ses ile birlikte 4K çözünürlükte görüntü aktarma kapasitesiyle gelecek. Üstelik görüntü aktarımı, HDMI’ın aksine, çift yönlü olarak gerçekleşebiliyor. Güç aktarım yetenekleri de hesaba katıldığında, USB Type-C tam bir hepsi-bir-arada arabirim çözümü haline geliyor.

USB Type-C

Sözkonusu olan evrensel bağlantı arabirimi olduğunda bantgenişliği pratikte tek tercih sebebi değil. Halihazırda Thunderbolt 2 standardı 20 Gbps bantgenişliği ile USB Type-C’ye tur bindirmiş durumda. 2015 sonu veya 2016 başlarında yeni nesil Intel yongasetleri ile birlikte gelmesi beklenen Thunderbolt 3 ise 40 Gbps bantgenişliği vaadediyor.

Bununla birlikte Thunderbolt, USB arabirimine alternatif olmak yerine, sadece aktarım arayüzü olacak gibi görünüyor. Zira Intel tarafından, Haziran başlarında yapılan açıklamayla; Thunderbolt 3 arayüzünün, bağlantı portu olarak USB Type-C kullanacağı kesinlik kazandı. Böylece Thunderbolt’un bağlantı arabirimi olarak yürüttüğü rekabet, kontrolcü yongaları ve bantgenişliği alanında devam edecek ancak bu durum, son kullanıcıyı etkilemeyecek.

Evrensel Bağlantı Arabirimi

Yaşanan bu Thunderbolt 3 gelişmesiyle birlikte, USB Type-C’nin geleceğin tartışmasız hepsi-bir-arada evrensel bağlantı arabirimi olacağı da kesinlik kazanmış oldu. Yakın gelecekte, görüntü aktarımından her türlü cihaz ve aygıtın birbiriyle bağlanmasına ve şarj ihtiyaçlarına tek çözüm olarak USB Type-C portunu kullanacağımız neredeyse kesin görünüyor.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 9 oy ile 4,78/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.