Seagate, 10 TB’lık kurumsal sabit diskini duyurdu

Sabit disk (HDD) piyasasında yaşanan şirket evliliklerinin ardından, Seagate‘in piyasadaki en büyük rakibi haline gelen Western Digital’in, geçtiğimiz Aralık ayında duyurduğu 10 TB‘lık kurumsal disklere, şirketin verdiği yanıt gecikmedi.

Bu alandaki rakibi Western Digital’ın aksine detaylı bilgi vermekten kaçınan Seagate, 10 TB’lık kurumsal disklerini temel teknik bilgilerinin yanında, helyum gazıyla doldurulmuş yapısıyla duyurdu.

Standart 3,5 inçlik sabit disk boyutlarında olan 10 TB’lık Seagate kurumsal diskler, rakibinde olduğu gibi tam kapalı hermetik yapıda ve helyum gazıyla dolu. Standart sabit disklerde yer alan havanın yerini alan helyum gazı sayesinde sabit diskler, aynı yükseklik alanında daha fazla sayıda disk plakası barındırabiliyor.

Bunun sebebi de helyum gazının, normal havadan çok daha ince yapıda olması ve bu sayede disk plakalarının döndüğü çok yüksek devirlerde yaşanan sürtünmenin azalması ile birçok avantaj sağlanması. Sürtünmenin azalması, dönüş için daha az enerjinin harcanması, bu da disklerde daha az ısı açığa çıkması anlamına geliyor. Daha da önemlisi, helyum sayesinde disk plakaları çevresinde ortaya çıkan hava türbülansından ve bunun yarattığı titreşimden de kurtulunuyor ve böylelikle, klasik sabit disklere sığdırılabilen 6 disk plakası yerine helyum gazıyla doldurulan disklere 7 plaka yerleştirilebiliyor. Bu da 3,5 inçlik tek bir sabit diskte ulaşılabilen 8 TB’lık üst sınır yerine 10 TB’lık kapasiteye ulaşılabilmesini sağlıyor.

Sabit disklerin helyum gazıyla doldurulmasının avantajları bunlarken, Seagate’in yeni 10 TB‘lık kurumsal sabit disklerinde, her birinde 1,43 TB veri barındırılan 7 adet disk plakası ve 14 okuma/yazma kafası bulunuyor.

10 TB’lık kurumsal disklerin performans verilerindeyse, 8 TB’lık disklere kıyasla yüzde 5’lik bir performans artışı dikkat çekiyor. Seagate, veri transferinde saniyede 249 MB’lık bir performans verisi açıkladı. Bu da rakibi Western Digital’in 10 TB’lık sabit diski ile aynı seviyede. Helyum gazlı disklerin çalışma ömrü ise Seagate’in mevcut kurumsal disklerinde ulaşılan 2 milyon saat yerine, 2,5 milyon saat olarak açıklandı.

Seagate’in yeni kurumsal diskleri henüz piyasaya çıkmadı ve satış fiyatı netleşmedi ancak halihazırda Huawei ve Alibaba şirketlerinin, söz konusu diskleri kullanmaya başladığı duyuruldu. Fiyat açıklaması yapılmamış olsa da, satış fiyatının tahminen 800 dolar seviyesinde olması bekleniyor.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 1 oy ile 4,00/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.