Oculus Rift’in satış fiyatı hayal kırıklığı yarattı

Bu yıl piyasaya çıkacak 3 farklı cihazla 2016 yılı, sanal gerçeklik başlıklarının hem yükseliş hem de kader yılı olacak. Bir çok yeni teknolojik üründe olduğu gibi sanal gerçeklik başlıkları da, yepyeni bir teknolojik ürün olarak, tüketim toplumlarının alışkanlıkları arasında yer edinmeye çalışacak.

Steam desteğiyle HTC tarafından geliştirilen HTC Vive ve Sony tarafından geliştirilen PlayStation VR da 2016 ortasına kadar piyasada olması beklenen sanal gerçeklik başlıklarıyken, ilk adım Facebook’a ait Oculus VR şirketinden geldi.

Oculus VR, Facebook tarafından satın alınmadan önce başlayan ve yıllardır geliştirme çalışmaları devam eden Oculus Rift, nihayet ön-siparişle satışa sunuldu. Sınırlı sayıda ürünle, 6 Ocak’da açılan ön-sipariş süreci, sadece saatler içinde belirlenen satış rakamına ulaşılmasıyla tamamlandı. İlk parti ön-siparişteki cihazlar, 28 Mart tarihinde başlayarak 1 ay içinde sahiplerine gönderilecek. Bundan sonraki ön-siparişlerin teslimatı ise en erken Mayıs ayında başlayacak.

İlk parti için belirlenen sayıdaki cihaz, her ne kadar teknoloji meraklıları tarafından sadece birkaç saat içinde tüketilmiş olsa da, 600 dolarlık satış fiyatı çoğu kişide hayal kırıklığı yarattı.

Daha önceden, Oculus Rift’in sanal gerçeklik yazılım ve oyunlarını kaldırabilecek niteliklere sahip bir PC ile birlikte toplam maliyetinin 1500 dolar olacağı açıklanmıştı. Geçtiğimiz yıl sonlarında ortaya çıkan fiyat beklentisinde ise Oculus Rift’in satış fiyatı için 350 dolar seviyesi konuşulmaktaydı ve genel tüketici beklentisi bu seviyedeydi.

Bu yıl piyasaya çıkacak sanal gerçeklik başlıklarının muhtemelen en gelişmişi olacak olan Oculus Rift, alanında bir çok ilki başarmış ve yıllar önce başlayan çalışmalarıyla, açık bir şekilde, içinde bulunduğumuz sanal gerçeklik başlığı akımını başlatmış bir cihaz. Bu özelliğiyle, 600 dolarlık satış fiyatını gözden çıkaran ön-sipariş sahiplerini hayal kırıklığına uğratması beklenmiyor ancak nispeten hantal ve kablolarla, hem bilgisayar hem de kontrol aygıtları gibi diğer cihazlara bağımlı yapısıyla, günlük kullanımda ne kadar tutulacağı merak konusu.

Oculus Rift’in Fiyatı Düşecek mi?

Geçmişte akıllı telefonlarda örneğini gördüğümüz gibi, söz konusu olan yepyeni bir teknolojik ürün olduğunda, 1-2 yıl içinde daha ulaşılabilir ve rekabetçi fiyatlarla bu teknolojiye sahip olabilmek alışılagelmiş bir şeydir. Ancak Oculus VR’ın kurucusu ve Rift’in yaratıcısı Palmer Luckey‘a göre, bu yeni cihaz mümkün olan en uygun fiyatlandırmayla piyasaya sürüldü ve maliyeti düşürmenin tek yolu, özellikleri kırpılmış ve daha kalitesiz bir ürün hazırlamaktan geçiyor.

Dolayısıyla, bunun gerçekçi bir beklenti olmayacağını belirten Luckey, hem ortaya konan cihazdaki mükemmellik, hem de yazılım desteği açısından, birden çok modeli piyasaya sürmek yerine tek bir modele yoğunlaşmanın gerekmesi sebebiyle en azından Oculus Rift‘in bu ilk nesli için daha düşük fiyatlı bir modelin düşünülmediğini belirtiyor.

Palmer Luckey, bu açıklamasıyla fiyatın düşmeyeceğini belirtmekle birlikte, Oculus Rift’i destekleyecek bilgisayarlar konusunda adım atılabileceğini ekliyor. Bu konuda PC ve ekran kartı üreticileri ile işbirliğine giderek, Oculus Rift desteği için çalışabileceklerini ve böylelikle gereken minimum PC maliyetinin düşürülebileceğini belirten Luckey, bir Oculus Rift sistemindeki en pahalı cihazın, yeterli grafik ve işlem gücüne sahip bir bilgisayar olduğunun altını çiziyor.

Halihazırda Oculus Rift dahil olmak üzere böyle bir sistem kurmanın maliyeti en az 1500 dolar seviyesinde. İşte bu noktada, söz konusu olan sanal gerçeklik başlıklı oyunlar ve bu alandaki rekabet olduğunda Sony‘nin elinin, PlayStation VR ile çok daha güçlü olduğunu görüyoruz. Zira, halihazırda 35 milyon adetlik satış rakamına sahip olduğu tahmin edilen PlayStation 4 cihazlarının tamamı, PlayStation VR’ı destekleyecek. Dünya çapında Oculus VR’ı destekleyen PC’lerin sayısı ise bunun sadece 3’de 1’i olarak tahmin ediliyor.

Üstelik, PS4 sahibi olmayanların, PlayStation VR’ın piyasaya çıkmasıyla birlikte PS4 + PS VR paketine, 700-800 dolarlık bir fiyat etiketiyle sahip olabileceği tahmin ediliyor. Bu da 1500 dolar olarak öngörülen eksiksiz bir Oculus VR sisteminin maliyetinin yaklaşık yarısına denk geliyor.

Yazılım ve Oyun Desteği

Oculus Rift’in ilk parti ön-sipariş sahiplerinin cihazları, 28 Mart’tan itibaren gönderilmeye başlanacak. Dolayısıyla tüketici sürümü Oculus Rift’lerin ilk sahipleri, cihazlarına yaklaşık olarak Nisan başında kavuşabilecekler.

Elbette iş, Oculus Rift’e sahip olmakla bitmiyor ve en az önerilen sistem gereksinimlerinde açıklanan nitelikleri taşıyan, güçlü bir oyun bilgisayarına ihtiyaç duyuluyor. Buna da sahip olunduğunda gereken tek şeyse Oculus Rift’e destek veren oyunlar ve sanal gerçeklik yazılımları.

Oculus VR’ın halihazırda birlikte çalıştığı oyun ve yazılım geliştiricilere dayanarak yaptığı tahminlere göre, 2016 sonuna kadar 100’dan fazla Oculus Rift destekli yazılım ve oyunun piyasada olması bekleniyor.

Bu yıl piyasaya çıkacak PlayStation VR için de öngörülen, destekleyen yazılım sayısı da aynı seviyede. Dolayısıyla görünen o ki, fiyat konusunda şimdiden avantajlı görünen Sony, PlayStation VR’ın fiyat etiketini daha düşük bir seviyede tutmayı başarırsa, bu alanda bir çok ilki başaran Oculus VR’ı sollayarak, asıl kabul gören sanal gerçeklik başlığı haline gelebilir.

Öte yandan dünyanın en büyük oyun satış platformu olan Steam‘ın büyük yatırım yaptığı HTC Vive’ın da satış fiyatı belirlenmiş değil. Oculus’un aksine, HTC Vive için henüz önerilen sistem gereksinimi açıklanmış değil ve beklentiler, sistem gereksiniminin HTC Vive ile kullanılacak sanal gerçeklik uygulamalarına ve oyunlarına göre değişkenlik göstermesi yönünde. Ancak geliştirici sürümlerini kullananların deneyimlerine göre yaptıkları açıklamalar, akıcı bir performans yakalamak için, Oculus VR tarafından Rift için önerilen minimum sistem gereksinimlerinin gerçekçi olduğu ve HTC Vive için de önerilebileceği yönünde.

Kısacası, Oculus Rift’in rakipleri ve sanal gerçeklik başlığı alanındaki rekabetin tüketicilere ne getireceği ve rekabetin ne kadar kızışacağını tahmin etmek için şimdilik, Sony ve HTC cephesinden gelecek açıklamaları ve resmi satış fiyatlarını beklemek gerekiyor.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 1 oy ile 5,00/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.