Nokia geri dönüyor, yılan oyunuyla birlikte!

Bir dönemin efsanesi, Nokia 150 ile yeniden doğmaya hazırlanıyor. Gelişmekte olan ülkeleri hedefleyen ve çok uygun fiyatıyla pazara giriş yapacak olan Nokia 150, klasik tuşlu bir cep telefonuyla Nokia’nın yeniden doğuşu olacak.

Nokia, 2014 yılında, fabrikası dahil birçok varlığı ve patentleriyle birlikte Microsoft tarafından 7,2 milyar dolara satın alınmış, ancak marka kullanım hakkı dahil bazı haklar Nokia’da bırakılmıştı. Geçtiğimiz Mayıs ayında ise yeni bir gelişme yaşandı ve bir başka Finlandiyalı şirket olan HMD, Nokia ile yaptığı anlaşmayla ödeyeceği telif hakkı payı karşılığında, 10 yıl boyunca Nokia markasını kullanma hakkını elde etti.

Diğer yandan HMD ikinci bir adım atarak, Nokia markalı tablet ve telefonlarının üretim aşaması için, Çin’in teknoloji devi Foxconn ile anlaşmıştı. Bu işbirliğinin ardından iki şirket Microsoft’un kapısını çalmış ve 350 milyon dolar bedel karşılığında Microsoft’tan, Vietnam’daki üretim tesisini ve giriş seviyesi telefonlara ilişkin patent haklarını satın almıştı.

Şimdiyse bu anlaşma ilk meyvesini vermek üzere ve HMD-Foxconn işbirliği ile üretilen ilk Nokia etiketli telefon, bir efsaneyi yeniden canlandırmaya geliyor. Şirketin, ilk çıkaracağı Nokia markalı telefonun, 26 dolar fiyatla satışa sunulacağı açıklandı.


Nokia 150, resmi tanıtım videosu.

Akıllı telefon özellikleri bulunmayan yeni Nokia’nın, sesli telefon görüşmesi ve kısa mesaj (SMS) iletişimine ek olarak, VGA çözünürlüklü (640×480) bir kamerası bulunacak ve radyo-müzik çalar uygulaması barındıracak. Nokia 150 adıyla satılacak olan yeni telefon, bir Nokia klasiği olan Yılan oyununu ve Gameloft tarafından geliştirilen basit bir oyun olan Nitro Racing oyununu bulunduracak.

Ekranı 2.4 inç ve QVGA (320×240) çözünürlüğe sahip olacak Nokia 150, Wi-Fi teknolojisi bulundurmayacak ve çektiği fotoğrafları kablosuz olarak sadece Bluetooth üzerinden diğer cihazlara aktarabilecek. Şebeke teknolojisi olarak 2,5G yi destekleyecek olan yeni Nokia’nın etkileyici tek yanı, özlenen, uzun pil ömrü olacak.

Bu haliyle ne kadar talep göreceği meçhul görünen Nokia 150, çok uygun fiyata iletişimin ve uzun pil ömrünün avantajını kullanmaya çalışacak. Müzik çalar olarak Nokia 150, 40 saate kadar mp3 veya 52 saate kadar FM radyo çalmayı vaat ediyor.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 2 oy ile 5,00/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.