Xiaomi ne zaman geliyor?

Satışlarının birçok Asya ülkesine yayılmasının ardından artık sadece “Çin’in Apple’ı” olmaktan çıkan akıllı telefon devi Xiaomi Türkiye’ye ne zaman geliyor? Sadece bu yılın ilk yarısında 34.7 milyon adet telefon satan ve dünyanın en büyük üçüncü telefon üreticisi konumunda olan Xiaomi; üstün donanım özelliklerini, şık tasarımla birleştirmesi ve çok uygun fiyatlarla tüketiciye ulaştırmasıyla biliniyor. Şirket, bu yıl içinde 100 milyon adet akıllı telefon satmayı hedefliyor.

Güncelleme (30 Ekim 2015): Xiaomi resmi satış kanalıyla ilk kez Türkiye’de. Şimdilik tek bir modeliyle ülkemize giriş yapan Xiaomi’nin bu modeli hakkındaki bilgiler ve detayları aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Xiaomi Mi 4 detayları ve sistem özellikleri

Xiaomi Ne Zaman Gelecek?

Bu özelliğiyle Çin’in ardından, Malezya, Filipinler, Endonezya ve Hindistan gibi gelişmekte olan ülkelerde, uygun fiyatıyla sunduğu üstün kalite sebebiyle satış rekorları kıran ve kısa sürede büyük bir hayran kitlesi edinen Xiaomi’nin Türkiye pazarında resmi satışlarının sonbahar döneminde başlaması bekleniyor.

Daha sadece 5 yıl önce, 2010 yılında kurulan Xiaomi, bu kısa süre içerisinde bir dünya devi olmayı başardı ve dünyanın üçüncü en büyük akıllı telefon markası haline geldi. 2014 yılı brüt kazancı 12 milyar dolar olan şirketin bugünkü değeri ise tam 45 milyar dolara ulaştı.

Bu yıl sonuna kadar 100 milyon adet akıllı telefon satmayı hedefleyen beş yaşındaki dev şirket, geçtiğimiz yıl 61 milyon adet akıllı telefon satışına ulaşmıştı. Geçen yıl girmiş olduğu ve bu yıl ülkemiz dahil, gireceği yeni pazarlarla satış hedefine ulaşmayı hedefleyen Xiaomi, bu yıl içinde Brezilya, Türkiye, Meksika ve Rusya gibi satış potansiyeli yüksek ve gelişmekte olan ülke pazarlarına giriş yapacak.

Bu yıl gireceği gelişmekte olan ülkelerde merakla beklenen Xiaomi, ülkemize girişinde uygun fiyatlarını korumayı başarırsa beklediğinden büyük bir taleple dahi karşılaşabilir. Uygun fiyatı, yüksek kalite ve donanım ile birleştirebilen markaların ülkemiz pazarında hızla tanındığı bilinirken, Xiaomi daha satışa girmeden adını duyurmuş durumda.

Halihazırda resmi satışı bulunan telefon aksesuarları ve akıllı bilekliğiyle Türkiye pazarında tanınmayı ve yer edinmeyi başarmış olan Xiaomi’nin, akıllı telefon satışları için ülkemize girişini, dağıtım ağı aracılığıyla yapmak yerine, ülkenin en büyük çevrimiçi mağazalarından biriyle yapacağı konuşuluyor.

Şirketin, ülkemizde hevesle beklenen bayrak gemisi modellerinin sonuncusu olan Xiaomi Mi 4i‘nin teknik özellikleri göz dolduruyor. 5 inçlik Full HD ekranı bulunan Mi 4i, 13 MP arka, 5 MP ön kameraya sahip. Mi 4i işlem birimleri olarak, 8 çekirdekli üstün Qualcomm Snapdragon 615 işlemci ve Adreno 405 grafik birimi barındırıyor. 2 GB sistem belleğine (RAM) sahip telefon, 16GB depolama alanına sahip.

Xiaomi’nin ülkemizde beklenen akıllı telefon modelleri elbette bununla sınırlı değil. Şirketin, büyük ekranlı akıllı telefon segmentindeki güncel modeller olan Mi Note ve Mi Note Pro‘nun yanında, geçen yıl piyasaları sarsmış olan Xiaomi Mi 4 de beklenen modeller arasında. Ayrıca şirketin ülkemizde resmi satışlara başlaması halinde, 2016’nın ilk çeyreğinde piyasada olması beklenen ve Xiaomi’nin yeni bayrak gemisi olacak Mi 5‘in de ülkemizde satılması bekleniyor. Satış fiyatları konusunda henüz hiçbir açıklama yapılmasa da, diğer ülkelerde olduğu gibi, Xiaomi modellerinin aynı segmenti paylaştığı diğer marka akıllı telefonlardan önemli oranda düşük fiyatlarla satılması bekleniyor.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 2 oy ile 4,50/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.