Xiaomi Mi 4’e Android Marshmallow geliyor

Android cihazların en önemli yoksunluğu olan güncelleştirme desteği bir çok kullanıcının başını ağrıtırken, Android işletim sistemini de, çok daha uzun süre güncelleme desteği alabilen iOS ve Windows Mobile karşısında geriye düşürüyor. Android’in ilk zamanlarından beri üreticiler, bayrak gemisi modellerini 1-2 kez güncellerken, daha alt seviye modellerini çoğunlukla hiç güncellememekteydi.

Her ne kadar Google’ın Nexus cihazları uzunca bir süre, en son Android sürümüne anında güncelleniyor olsa da, Android telefon pazarının büyük çoğunluğu için güncelleme desteğinden ciddi şekilde yoksun kalındığını söyleyebiliriz. Bu yönden Sony’nin kapsamlı bir Marshmallow güncellemesi hazırlığında olması, teknoloji gündeminde önemli bir yer edinmişti.

Google’ın üzerinde ciddi olarak durması gereken bu sorun üreticilerin insiyatifine bırakılarak devam edeceğe benzerken, Çinli teknoloji devi Xiaomi‘nin ülkemizde resmi olarak satışa çıkan ilk modeli Mi 4 için hazırlanan Android güncelleştirmesinin, çok yakında hazır olacağı duyuruldu.

Android 6.0 Marshmallow güncelleştirmesinin, önümüzdeki haftalarda Xiaomi Mi 4 ve Mi Note cihazları için yayınlanacağı belirtiliyor. Güncelleştirmeye, Xiaomi’nin MIUI 7 kullanıcı arayüzünün yenilenmiş sürümünü de eklemesi beklenirken, güncelleme yapan kullanıcılar, Marshmallow ile gelen yeniliklere sahip olacak.

Xiaomi’nin akıllı saati, Mi Band’a da tam destek verecek olan yeni Android sürümü, veri ve pil tasarrufu konusunda da gelişmiş özellikler barındırıyor. Çinli kaynaklara dayanan haberlere göre, Mi 4 ve Mi Note için yayınlanacak Marshmallow sürümleri, test grubu tarafından denenmekte ve önümüzdeki birkaç hafta içinde yayınlanmış olacak.

Xiaomi’nin Marshmallow güncelleştirmesi yayınlayacağı söylenen modeller daha önceden sızan bilgilere göre, Mi 4, Mi 4i, Mi Note, Mi Note Pro, Redmi Note, redmi 1S, Redmi 2 ve Redmi Note 2 olarak belirtilmişti. Ancak bu açıklamayla birlikte, şimdilik şirketten çıkan ve kesinleşen tek güncelleştirme Mi 4 ve Mi Note oldu.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 2 oy ile 4,00/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.