Xbox One’ın geriye uyumluluk tarihi belli oldu

Bu yılki Elektronik Eğlence Fuarı’nda (E3) gün yüzüne çıkan haberlerden, konsol kullanıcıları açısından muhtemelen en önemlisi, Microsoft’un, Xbox One’a geriye uyumluluk modu getireceği haberiydi.

Bu yılın sonlarında yayınlanacak güncellemenin ardından, Xbox One sahiplerinin konsollarından Xbox 360 oyunlarını da oynayabileceğini açıklayan Microsoft, nihayet kesin tarihi verdi. Sadece Xbox One platformu için yayınlanan Halo 5: Guardians oyununun çıkışıyla birlikte kesin tarihi duyuran Microsoft, Xbox One’ın geriye uyumluluk modunun 12 Kasım‘da yayınlanacak sistem güncellemesiyle birlikte başlayacağını açıkladı.

Bu tarihte yayınlanacak yamayla Xbox One cihazlarını güncelleştiren kullanıcılar, 100’den fazla Xbox 360 oyununu, yeni nesil konsollarında oynayabilecek. Hem disk hem de indirme yoluyla satın alınmış Xbox 360 oyunlarını, yeni nesil konsollarında da oynayabilecek olan Xbox One sahipleri, geriye uyumluluk modunun kullanıma açılmasıyla ilk etapta 100’ün üzerinde Xbox 360 oyununu oynayabilecekse de, bu rakam ilk birkaç ay içerisinde yüzlerce oyuna ulaşacak.

Geriye uyumluluk modu, Xbox One’ın kapsamlı güncellemesiyle birlikte gelecek ve konsolun kullanıcı arayüzünün görünümünü tamamen yenileyecek. Windows 10 tarzında hazırlanan yeni kullanıcı arayüzü, daha akıcı çalışmasının yanında, daha kullanıcı dostu ve sahip olduğu içeriği kolay erişebilir kılmak üzere tasarlandı.

Microsoft’un müjdesini verdiği ve Haziran ayından beri test sürecinde olan geriye uyumluluk modu, Xbox One’ın sınıfındaki tek rakibi Sony’nin PlayStation 4’ü karşısında satış rakamları açısından geride kalmasının ardından atılan, satışları canlandırma amaçlı bir adım oldu. Sekizinci nesil oyun konsolu olarak sınıflandırılan konsollar, her ikisi de 2013 Kasım’ında piyasaya çıkan Xbox One ve PlayStation 4 olurken, yaşanan ezeli rekabetin satış rakamları açısından kazananı PlayStation 4 olmuştu.

Sekizinci neslin piyasaya çıkışından hemen önce, herkes iki konsolu da başabaş bir mücadele içinde görürken, konsolların piyasaya çıkışıyla birlikte bu tablo hızla değişti ve köklü bir oyun konsolu geçmişi bulunan Sony, satışlarda Microsoft’a fark attı. PlayStation 4’ün satış rakamları emsalsiz bir girişe işaret ederken, oldukça geride kalan Xbox One, Microsoft’un yaptığı çok sayıda güncelleme ve arayüz geliştirmesine rağmen beklenen satış başarısını gösteremedi.

Bugüne geldiğimizde Microsoft, Xbox One’ın satış rakamlarını paylaşmazken, Sony, en son 31 Mart 2015 tarihinde 22,3 milyon adet PlayStation 4 satıldığını açıklamıştı. Ortaya çıkan fark konsolların performans farkından ziyade, tüketici tercihine ve çok daha köklü olan PlayStation markasının imajına dayandırılıyor.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 1 oy ile 5,00/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.